Google Suggest – nechajte si pomôcť

Redakcia Inet.sk  /  13. 12. 2004, 00:00

V laboratóriách firmy Google zjavne vôbec neoddychujú a okrem už dávnejšie ohlásených zaujímavých projektov ako sú napríklad Google Desktop Search a Google Scholar, spustili do testovacej prevádzky novú zaujímavú funkciu v ich vyhľadávači.

Touto novou funkciou je dopĺňanie vašej vyhľadávacej frázy, pričom ku každej ponúkanej možnosti sa zobrazuje aj počet výsledkov. Podobná funkcia napríklad existuje už v desktopovom vyhľadávači Blinkx, takže sa nejedná o úplne novú myšlienku a Google sa možno Blinkxom trochu inšpiroval.

Samotná funkcia Google Suggest pracuje na rovnakom princípe ako funkcia „Did you mean“ (mali ste na mysli), keď sa vám podarí urobiť preklep vo vašej vyhľadávacej fráze, alebo ak nejaká iná fráza obsahuje viac výsledkov. Doplňované slová sú zoradené podľa popularity (teda ako často sú vyhľadávané samotnými užívateľmi Google).

Samotné doplňovanie funguje tak, že pri každom stlačení je volaná požiadavka na server s adresou http://www.google.com/complete/search?hl=en&js=true&qu=cast_vyhladavacej_frazy, kde parameter qu predstavuje už napísanú časť vašej vyhľadávacej frázy. Vracaný výsledok je javascriptové pole, ktoré sa zobrazuje pod vyhľadávacím políčkom (obrázok dole).Google ešte oficiálne nestanovil dátum, kedy sa Google Suggest stane oficiálnou súčasťou vyhľadávača, funkcia ešte nemusí byť úplne dotiahnutá, možno sa pripravujú ešte nejaké zaujímavé vylepšenia, aby Google Suggest nebola len napodobneninou už existujúcej funkcie v iných programoch a opäť výrazne tak posunuli internetové vyhľadávanie vpred.

Ak vás táto nová funkcia vyhľadávača Google zaujala, nájdete ju na http://labs.google.com/suggest alebo stačí, ak dopíšete do url vyhľadávača Google parameter complete=1

Konkurenti Google však tiež nespia, pred pár dňami Yahoo oznámilo vytvorenie vlastného desktopového vyhľadávača, ktorý ukážu verejnosti niekedy v januári a Microsoft chce svoj vlastný desktopový vyhľadávač predstaviť už koncom tohto roka.

Michal Slančík (xdeimosx@gmail.com)

Zdroj:
ZDNet.com

Neprehliadnite: