Projekt Počítače pre školy zrealizovaný v rekordne krátkom čase

Tlačový servis  /  02. 12. 2004, 10:35

Dňa 22. októbra 2004 bol úspešne dokončený najvýznamnejší projekt v histórii informatizácie slovenského školstva. Projekt Počítače pre školy za necelých 6 mesiacov priniesol všetkým základným a stredným školám nové počítačové učebne. Pomer žiakov na počítač je 30, čím sme sa priblížili k európskemu priemeru.

Projekt Počítače pre školy je najvýznamnejšou udalosťou v dejinách slovenských škôl a zároveň jeden z najväčších súčasných projektov informatizácie na Slovensku. Vďaka miliardovému daru od spoločnosti Deutsche Telekom AG má od 22. októbra 2004 každá z vyše 3500 základných a stredných škôl počítačovú učebňu. Partnermi úspešného projektu boli: Deutsche Telekom AG, Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR, Ministerstvo školstva SR, HT Computers, IBM Slovensko a Slovak Telecom.

Celkovo bolo darovaných 3 671 počítačových učební, čo predstavuje 22 026 počítačov s najnovším softvérom, 3 671 tlačiarní a ďalšieho príslušenstva. Pri inštalačných prácach bolo použitých 1 101 km káblov. Školy okrem toho získali bezplatný záručný servis a Centrum technickej podpory na 4 roky. Denne bolo v priemere inštalovaných viac ako 40 učební. Prostredníctvom projektu sa dobudovala základná výpočtová infraštruktúra pre všetky základné a stredné školy a významným spôsobom sa zlepšil pomer počtu žiakov a študentov na jeden počítač. Z pôvodných približne 120 žiakov na 1 počítač klesol pomer na 30 žiakov na 1 počítač, čím sa Slovensko posunulo bližšie k európskemu priemeru 15 žiakov na 1 počítač.

Horst Hermann, predseda predstavenstva Slovak Telecom, predseda predstavenstva ST uvádza: „Som rád, že vďaka daru od Deutsche Telekom sa zvýši počítačová gramotnosť na slovenských školách. Študenti okrem atraktívnej modernej technológie dostali možnosť zapojiť sa do rôznych medzinárodných projektov a pripravovať sa na otvorený európsky trh.“ Minister dopravy, pôšt a telekomunikácií Pavol Prokopovič dodáva: „Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR, ktoré je akcionárom Slovak Telecomu, bolo jedným z iniciátorov celej akcie. Najmä vďaka korektným vzťahom s vedením Deutsche Telekomu vznikla celá idea. Vláda SR od roku 1999 začala systematicky informatizovať slovenské školstvo prostredníctvom projektu Infovek. Dar Deutsche Telekomu nám v tomto procese veľmi pomohol, pretože viac ako 50% škôl dovtedy nemalo možnosť zapojiť sa do Infoveku a tým naplniť sen o modernej škole 21. storočia“. Vytvorenie počítačovej infraštruktúry sa stalo kľúčovou podmienkou pre začiatok budovania moderného vzdelávania. Takýmito projektmi začína éra moderného vzdelávania na Slovensku. Tento proces musí pokračovať v súčasnosti podporou vzdelávania učiteľov, vytváraním vzdelávacieho obsahu, ako aj definovaním spôsobu a možností využívania počítačov v jednotlivých predmetoch. „My sa budeme snažiť otvoriť priestor pre samotných učiteľov, pre optimálne zakomponovanie výpočtovej techniky a internetu do vyučovania. Teší ma, že slovenské školy, vybavené učebňami s pripojením do internetu sa opäť stanú centrom vzdelávania pre miestnu verejnosť na Slovensku,“ uvádza minister školstva Martin Fronc. Projekt vytvoril možnosť aj pre ostatných občanov na celoživotné vzdelávanie, získavanie ďalších zručností, rekvalifikácií, kvalifikovaných pracovných miest. Zvyšovanie vzdelanosti a kvalifikácie je predpokladom znižovania nezamestnanosti a zvyšovania kvality života v regiónoch Slovenska.

„Vďaka projektu Počítače pre školy bude možné splniť cieľ nášho programu eSlovakia – pripojiť všetky školy do internetu. Som rád, že eSlovakia takto priniesla ďalší úspech a reálny výstup. Internetizácia škôl je prospešná celej spoločnosti a budeme v nej pokračovať. Tempo realizácie prác bolo skutočne vysoké a profesionálne. Ukázali sme, že sa to dá,“ hovorí na záver Miroslav Majoroš, prezident/CEO Slovak Telecom.


Zaujímavosti z realizácie projektu
Prvou školou, kde sa inštalovali počítače bola Ivanka pri Dunaji pri Bratislave. Najvýchodnejšia škola bola v obci Zboj, najzápadnejšou školou s počítačmi bola obec Záhorská Ves. V Oravskej Polhore je najsevernejšie situovaná škola, v Iže bola najjužnejšia škola. V obci Štrbské Pleso je najvyššie položená obec s počítačovým vybavením a v Strede nad Bodrogom je najnižšie položená škola. V Sabinove je najväčšia škola so 44 triedami a viac ako 1200 žiakmi. V Komárne je najmenšia škola, kde 4 žiaci majú 5 počítačov.

Neprehliadnite: