Slovenské katalógy a vyhľadávače - Aktualny.sk

Vladimír Gábor  /  23. 11. 2004, 00:00

V pokračovní seriálu o katalógoch a vyhľadávačoch slovenského internetu zaostrujem svoj nekompromisný pohľad na katalóg Aktualny.sk - „mŕtveho chrobáka“ s nejasnou budúcnosťou.

V súlade s mojim pôvodným rozdelením informačných zdrojov o webstránkach môžem Aktualny.sk charakterizovať ako informačný portál katalógového typu.

Do uzávierky článku som nedostal od prevádzkovateľa  odpoveď na otázku koľko odkazov sa v katalógu nachádza. Obsahuje 228 kategórií, ktoré sú postavené do hĺbky troch úrovní. Úspešne možno pochybovať o pravdivosti titulu, ktorý si katalóg vo svojom názve uvádza: „najväčší vyhľadávač komerčných informácií na Slovensku“. Už pri zbežnom prelistovaní je totiž zrejmé, že odkazov nie je viac ako (odhadujem) 2000. Existuje minimálne jeden vyhľadávací portál (je ich samozrejme oveľa viac), ktorý zhromažďuje určite väčšie množstvo komerčných informácií vo svojom katalógu než Aktualny - je to starý známy Zoznam.

Vyhľadávanie
Vyhľadávanie v katalógu Aktualny.sk ignoruje diakritiku, takže je celkom jedno, či vyhľadávaný výraz zadáte s ňou, alebo bez nej. Zoradenie výsledkov prebieha podľa abecedy. Za malý nedostatok považujem nezobrazovanie kompletnej cesty kategórií k samotnému odkazu, počas zobrazovania výsledkov vyhľadávania. Rýchlosť vyhľadávania je pravdepodobne najmä vďaka relatívne nízkemu počtu odkazov i kategórií na veľmi dobrej úrovni.

Katalóg
Napriek kategorizácii len do troch úrovní, majú samotné odkazy vynikajúcu kvalitu a sú zaradené v tematicky súvisiacich kategóriách. Počas prezerania som nenašiel nijaké popisy odkazov nízkej informačnej hodnoty typu „Najlacnejšie dvere len u nás. Určite nás navštívte, neobanujete. Otváracie hodiny ráno a poobede.“ Práve naopak - názvy sú krátke, obsažné a výstižné.

Registrácia do katalógu prebieha (ako inak) v registračnom formulári prístupnom až po nalistovaní príslušnej kategórie, do ktorej chcete odkaz zaradiť. Je to celkom bežne používaný spôsob registrácie. Formulár je pomerne jednoduchý – vypĺňa sa Titulok, Popis stránky, URL, E-mailová adresa a prípadná poznámka pre administrátora, resp. návrh novej kategórie, pričom povinná je iba prvá a tretia položka. Dôležitosť registrácie do tohto katalógu je však viac než otázna, ako sa dočítate ďalej.

Sekcie vedené mimo samotného katalógu - o bankách (banky.aktualny.sk), a poisťovniach (poistovne.aktualny.sk) sa mi zdajú zbytočné, pretože obsahujú len strohé, základné informácie o týchto inštitúciach, ktoré si aj tak každý radšej pozrie priamo na ich vlastných webstránkach. Pretože i keď katalóg má v názve „Aktuálny“, skutočne aktuálne informácie je najpravdepodobnejšie nájsť na originálnej webstránke tej-ktorej firmy.

Aktuálnosťou tento katalóg veru naozaj príliš neoplýva. Informačná sekcia o katalógu (Info) naznačuje, že už viac než dva roky neboli na webstránke robené nijaké zmeny – autori by sa nimi určite radi pochválili. Medzi novinkami svieti oznámenie o „čerstvej“ verzii katalógu z dátumu 19.5.2002 (pre úplnosť - dnes je 17.11.2004). Dovolím si teda označiť tento katalóg za akéhosi „mŕtveho chrobáka“ o ktorom ťažko povedať, či ešte niekedy ožije... Tento môj názor podporuje aj skutočnosť, že som ešte vo februári do neho registroval odkaz a doteraz sa tam nezobrazuje...

Mnoho dobrých projektov na slovenskom internete muselo skončiť, lebo sa nevedeli uživiť. Ťažko povedať, či by Aktualny.sk mohol byť dobrým a ziskovým a či sa to vôbec niekedy dozvieme.


Zhrnutie (údaje sú platné k 17.11.2004)
url: http://www.aktualny.sk  
pridanie odkazu: kliknutím na „pridať odkaz“ po nalistovaní príslušnej kategórie
počet kategórií: 228
počet zaregistrovaných odkazov: neznámy

Vladimír Gábor


Slovenské katalógy a vyhľadávače - Úvod 

Neprehliadnite: