Počasie na internete

Michal Jordán  /  05. 11. 2004, 00:00

Vyspelé technológie nám dávajú možnosť sledovať aktuálne počasie kdekoľvek na svete vrátane satelitných záberov prostredníctvom internetu. Tieto informácie a aj dokonca špeciálny program sú dostupné úplne zdarma, tak prečo nebyť pri surfovaní na internete informovaný o aktuálnom počasí v mojom meste?

Počasie na území Slovenska budeme logicky hľadať na slovenských stránkach. Snáď najprepracovanejšou zo stránok venujúcich sa primárne počasiu je stránka http://www.meteo.sk. K dispozícii je predpoveď počasie pre Česko, Slovensko, Maďarsko a Poľsko. Nechýbajú prehľadné mapy, ktoré informujú stručne a jasne o predpovedi počasia. Na hlavnej stránke nájdete aj dopľňujúce informácie, ako napríklad pranostiku pre daný deň. Meteo.sk obsahuje dostatočne veľkú databázu nielen slovenských väčších miest. Predpoveď počasia je zvyčajne na 3 dni a možno si ju taktiež vypočuť. Samozrejmosťou sú doplnové informácie ako snehové spravodajstvo, teplota vodných nádrží či turistické informácie. Návštevu tejto stránky vám istotne spríjemní aj možnosť pozrieť si aktuálny obrázok zopár miest prostredníctvom webových kamier.

Ďaľšou, ale už menej vydarenou stránkou, je http://www.pocasie.sk. Je to akýsi katálog stránok o počasí. Ak kliknete na niektoré konkrátne mesto alebo oblasť presmeruje vás na inú, zvyčajne zahraničnú webovú stránku. Ako je napríklad http://www.wunderground.com. Táto stránka je čiastočne dostupná v českej a slovenskej emulácii. Ponúka rozsiahle informácii o počasí s predpoveďou na niekoľko dní dopredu, fotkami oblasti, či pomerne bujný počet astronomických informácii.

Webové stránky Slovenského hydrometerologockého ústavu ponúkajú návštevníkom informácie o aktálnom počasí, prepoveď počasia na niekoľko dní dopredu, informácie o stave ovzdušia, či informácie o stave slovenských vôd. Nechýbajú tu taktiež aktuálne družicové zábery, snehové spravodajstvo a informácie o ozónovej vrstve.

Inou kapitolov je svetový portál o počasí http://www.weather.com. Už samotný názov značí, že doména je venovaná "telom aj dušou" počasiu. Ide o skutočne informáciami nabitý portál. K dispozícii su predpovede a stavy počasia z celého sveta vrátane Slovenska a slovenských väčších miest. Prekvapivé je obrovské množsto aktuálnych satelitných snímkov a množstvo užitočných informácii, ako napríklad tlak vzduch, vlhkosť vzduch, rýchlosť vetra. To všetko samozrejme v reálnom čase. Za vinikajúcu považujem aj službu bannerov, ktorú môžu využiť tvorcovia webových stránok. Môžu si nakonfigurovať vlastný banner, ktorý bude informovať o počasí v rôznych oblastiach sveta na ich stránkach. Práve tento portál ponúka aj freewarový program s názvom Weather Watcher. Program vám ukazuje v systray (ikona vedľa hodín) aktuálnu teplotu vo vami vybranej oblasti. Po otvorení si môžete pozrieť rozmanité informácie, ako napríklad tlak vzduchu, vlhkosť vzduch, hodinovú a niekoľkodňovú predpoveď počasia, astronomické informácie ako západ a východ slnka, prípadne aktuálne satelitné snímky rôznych oblasí sveta. Program disponuje možnosťou zobrazenia vždy aktuálneho satelitného snímku vo forme pozadia na pracovnej ploche a taktiež automatickým načítaním nových informácii vo vami zadanom časovom intervale.

Na záver sa snáď oplatí dodať, že ak hladáte len základné informácie o počasí, istotne obstojíte na každom vačšom slovenskom portáli. Ako ste sa mohli presvedčiť, existujú aj vždy aktuálnymi informáciami o počasí priam presítené stránky. Veľmi cenný je program Weather Watcher, ktorý odporúčam stiahnuť a už sa nebudete musieť pýtať ako je vonku, jednoducho si pozriete.

Neprehliadnite: