16 megapixelový Canon a novinky značky Contax

Martin Balec  /  16. 10. 2004, 00:00

Canon sa opäť raz pretlačil cez zástup konkurentov a dosiahol na momentálny vrchol v triede profi fotoaparátov. Ide o 16 megapixelový prístroj, založený stále na 35mm senzore.

Exkluzivita a elegancia: Contax i4R

Contax i4rIde o model i4R, s mierne nekonvenčným dizajnom. Dominuje mu odsúvateľná časť obsahujúca blesk a skrývajúca objektív.

Objektív má pevnú ohniskovú vzdialenosť (objektív Carl Zeiss Tessar T* 6.5mm F/2.8, ostrenie od 2cm), a tak sa dá povedať že prístroj má mať predovšetkým reprezentačný - imidžový - život. Zadný panel obsahuje 1.5" LCD, a elektronika dokáže zachytit video s rozlíšením 640 x 480 pixelov. K dispozícii by mal byť v priebehu novembra, u nás ale pravdepodobne až okolo vianoc s cenou okolo 450$. Balenie bude okrem iného obsahovať aj vysokokapacitnú SD kartu s kapacitou 256MB. Z názvu sa dá vyčítať rozlíšenie 4 megapixely, co je dosť na výrezy, a tak sa dá do istej miery vykompenzovať chýbajúci zoom.

Štýlový kúsok: Contax U4R

Koncom septembra prišiel Contax na trh s novým modelom podobajúcim sa na SL300R *T; 4 megapixelovým U4R. Fotoaparátu s otáčajúcim sa objektívom a vlnitým telom pridáva aj objektív.

Contax u4rObjektív je - ako to je už v tejto triede u tohto výrobcu dobrým zvykom - od firmy Carl Zeiss, a ide konkrétne o Vario Tessar, ktorý disponuje 3x optickým zoomom. Zadná strana okrem ovládacích tlačidiel skrýva aj 2" LCD. CCD snímač má veľkosť 1/1.7" a rozlíšenie 4 megapixely. Telo má hrúbku iba 19mm. Dostupný by mal byť od októbra, ale nie na našom trhu. Slovenskí záujemcovia si budú musieť ešte pravdepodobne nejaký ten mesiac počkať. Keďže ide o exkluzivitu s dodávanou 256MB SD kartou, cena bude tak isto - na túto kategóriu - priamo úmerne vysoká. V USA približne 600$.

Canon EOS-1Ds Mark II

Canon EOS-1Ds Mark IIPrekvapivé bolo predovšetkým načasovanie predstavenia tohto modelu. Stalo sa tak iba niekoľko dní po premiére 12 megapixelového modelu D2X od Nikonu. A tak súboj megapixelov pokračuje. Napriek zvýšeniu rozlíšenia v porovnaní s predchodcom EOS-1Ds, disponuje napríklad aj snímaním rýchlosťou 4 fps v plnom rozlíšení. Do vyrovnávacej pamäte sa zmestí 32 obrázkov vo formáte JPEG, alebo 11 nekomprimovanych, RAW. To je v prepočte slušných približne 67 megapix. za sekundu. Canon zároveň ohlásil bezdrôtovú "kolísku", ktorá podporuje komunikáciu s okolím na báze protokolu 802.11b a 802.11g, čo poskytuje prenosové možnosti s rýchlosťou 54 mbps. Toto zariadenie obsahuje aj vlastné napájacie batérie, a to hlavne aj kvoli spätnej kompatibilite so staršími modelmi.

Neprehliadnite: