The Bat V3.01 – Okrídlený poštár

Lukáš Šurin  /  19. 10. 2004, 00:00

Už v piatom diele seriálu o poštových klientoch Vám predstavím The Bat V3.01 od spoločnosti Ritlabs. Nový The Bat prináša úplne nový filtračný systém, automaticky inštalovaný spamový filter, či automatické triedenie pošty. Viac informácií v článku, určite si ho prečítajte!

The Bat V3.01 je dostupný v dvoch verziách – Home a Professional. Verzia Professional sa stáva nástupcom produktu SecureBat! (http://www.ritlabs.com/en/products/securebat/) a oproti verzii Home už teraz obsahuje podporu pre USB tokeny a biometrickú metódu šifrovania. V blízkej budúcnosti budú pridané aj silné online šifrovanie dát na disku. Editácia a čítanie rozsiahlych HTML správ teraz spotrebováva menej pamäte a procesoru ako predošlé verzie, pričom pracuje značne rýchlejšie.

Z adresy http://www.ritlabs.com/en/products/thebat/download.php je možné stiahnuť trial verzie, ktoré poskytujú všetky funkcie, avšak po 30 dňoch je nutné program odinštalovať alebo zaregistrovať (Professional 45 EUR, Home 35 EUR, Student 24,50 EUR, pri upgradovaní z verzie 2 poskytuje Ritlabs 50%-nú zľavu).

The Bat V3.01 je dostupný len pre Windows 9x/Me/NT/2000/XP. Inštalačné balíky nie sú veľké, teda nie je problém stiahnuť ich aj pre pomalšie, prípadne dátovo limitované pripojenia – Home 4,5 MB; Professional 8,4MB; prípadne ešte tzv. International Pack (4,1MB), ktorý obsahuje aj slovenčinu a češtinu.

Screenshot

The Bat V3.01 po prvom spustení - nič zložité!

Najväčšie zmeny sa týkajú hlavne bezpečnosti – úplne nový filtračný systém (mal by byť jednoduchší na pochopenie aj správu), automaticky inštalovaný spamový filter Bayesian umožňujúci širšie nastavenia ochrany proti nevyžiadanej pošte. Pre stále zvyšujúci sa dopyt obsahuje The Bat V3.01 aj podporu písania pre východné jazyky (sprava doľava). Zaujímavá je aj nová funkcia Mail Chat umožňujúca posielať správy ako napríklad cez ICQ a IRC cez jednoduché e- mailové smtp a pop3 protokoly.

Pre jednoduchší prechod k The Bat V3.01 je možné importovať kontakty a poštu z Outlooku (podrobný návod na http://www.ritlabs.com/kb/idx/15/0/) alebo z Mozilly Thunderbird (podrobný návod na http://blog.ziak.sk/2004/09/13/import-sprav-z-thunderbird-do-thebat/).

The Bat V3.01 podporuje širokú škálu nastavení pre každé konto, napríklad ponechanie e-mailov na serveri po prijatí na Váš počítač, pravidelná kontrola kont alebo nastavenie zvuku po prijatí nového e-mailu.

                               Lišta

O novo prijatých e-mailoch informuje prehľadná lišta


Na zahodenie nie je ani možnosť triedenia pošty (automatické preposielanie na vybrané adresy, ak e-mail splní vopred zadané kritéria; farebné označovanie, etc.) , podpora šablón, tzv. templates (využíva sa hlavne ak často píšete e-maily s podobným obsahom a obmieňate len niektoré údaje, napríklad pri zasielaní faktúr a podobne), možnosť vytvorenia virtuálnych priečinkov, tzv. Virtual Folders, ktoré umožňujú vyhľadávať poštu podľa rôznych kritérií a následne ju kopírovať do týchto virtuálnych priečinkov.

Pokiaľ e-mail obsahuje prílohu, ktorá by mohla byť infikovaná vírusom, trójskym koňom alebo červom, tak je súbor označený zámkom a jeho otvorenie musí užívateľ potvrdiť. Súbory, ktoré nemôžu byť napadnuté (obrázky, videá, zvuky), je možné otvoriť priamo v prostredí klienta.

Pokiaľ máte pocit, že The Bat z nejakého dôvodu nie je určený pre Vás, odporúčam prečítať si aj predošlé články – linky na ne budú uvedené nižšie. Nakoniec by som sa chcel poďakovať tvorcom stránky http://blog.ziak.sk/, ktorá sa širšie venuje nielen The Bat, ale aj iným zaujímavým softvérom.

Odporúčám Vám články o emailových klientoch:

Mozilla Thunderbird

Popcorn

Foxmail

Eudora


Domovská stránka Ritlabs: http://www.ritlabs.com

Neprehliadnite: