Eudora 6.2.1.0 – neznámy cudzinec?

Lukáš Šurin  /  12. 10. 2004, 00:00

Eudora nepatrí v našich zemepisných šírkach medzi najpoužívanejšie e-mailové klienty. Prečo? Je Eudora prehliadaná kvôli nedostatočným funkciám? Alebo o nej len nevieme? Viac v štvrtom pokračovaní seriálu o poštových klientoch.

Spoločnosť Qualcomm, ktorá má Eudoru na svedomí, tvorí naozaj kvalitný softvér pre bezproblémovú emailovú komunikáciu – dôkazom sú nielen predošlé verzie Eudory, ale aj poštové servery pre Unix/Linux (QPopper, ktorý už žiaľ nepatrí medzi podporované produkty), Windows (Eudora WorldMail Server) a MacOS (EIMS).

Eudora je dostupná pre Windows vo verzii 6.2.1.0, MacOS X a vyššie 6.1.1 a pre MacOS 9 tiež vo verzii 6.1.1. Na oficiálnych stránkach nie je pre Linux žiadna dostupná verzia, ale na stránke http://www.linuxcompatible.org/cdetail10521.html nájdu jeho priaznivci verziu 5.2.

Veľkosť inštalačného balíčka je pre Windows 8,1 MB a pre MacOS 6MB, čo určite nepoteší užívateľov pomalších pripojení. Satisfakciou za zopár desiatok minút strávených pri sťahovaní cez dial-up sa niekoľko násobne vráti vo forme poskytovaných funkcii (všetky budú popísané nižšie). Na stránke http://www.eudora.com/download/ sa nachádzajú aj podrobné návody k Eudore pre všetky podporované operačné systémy.

Pri prvom spustení programu je užívateľ vyzvaný, aby zvolil jeden z troch módov, v ktorom bude pracovať (mód je možné zmeniť aj dodatočne na záložke Help/Payment&Registration).

1. Light Mode (odľahčený, nenáročný) – ochudobnený o niektoré pokročilé funkcie, avšak bez reklamy a zadarmo.
2. Sponsored Mode (sponzorovaný) – má všetky hlavné črty a funkcie ako platený mód (Paid Mode), až na to, že chýba „SpamWatch“. Namiesto priamej platby na niekoho účet sa Vám bude zobrazovať otravná reklama.
3. Paid Mode (platený) – plná technická podpora, všetky funkcie, bez reklám a možnosť upgradovania na 12 mesiacov, ale ako hovorí názov, musíte zaplatiť registračný poplatok vo výške $49,95 (prípadne $39,95, pokiaľ len upgradujete)

Novinky v Eudore 6.1:
- SpamWatch – dostupné len pre užívateľov plateného módu, označuje e-maily ako JUNK alebo NOT JUNK (odpad alebo nie), vytvára aj štatistiku koľko percent pošty bol spam a porovnáva ju s predošlým dňom, podrobný návod ako ju nakonfigurovať sa nachádza na adrese http://www.eudora.com/email/features/spamwatch.html
- WebWords - umožňuje vyhľadávať cez Google bez nutnosti vopred otvárať prehliadač.
- Content Concentrator – odstraňuje z e-mailov zbytočný obsah (napríklad, pri preposielaní sa ukladá do e-mailu aj pôvodný text, ktorý je často zbytočný) podľa toho, akú kategóriu užívateľ e-mailu priradí – none (bez zmeny), terse (odstráni sa všetko, ostane len správa od odosielateľa) a compact (ponechá posledný preposlaný text).
- Contextual Filing advanced matching – presúva e-maily do vopred určených zložiek podľa predmetu.
- Improved Outlook Importer – pre ľahší prechod z Outlooku na Eudoru umožní importovať adresy a prílohy, podrobný návod na http://www.eudora.com/techsupport/tutorials/win_outlookimport.html .
- IMAP mailbox sync – dovoľuje užívateľovi nastaviť synchronizáciu pre každé IMAP konto zvlášť.
- Format Painter – len pre Windows, kopíruje fonty (písma) z jedného miesta na druhé.

Eudora 6 v sponzorovanom móde
Eudora 6 v sponzorovanom móde

Qualcomm nezabúda ani na štandartné funkcie – všetky, a ešte niečo navyše, dali do vienka Eudore:
- vyhľadávanie v e-mailoch podľa zadaných kritérií,
- použitie funkcie „Drag&Drop“ na pridanie prílohy do e-mailu,
- formátovanie a štylizácia textu podľa vlastných predstáv,
- kontrola pravopisu,
- možnosť pridelenia farby k jednotlivým druhom e-mailov, podľa predmetu, prípadne obsahu,
- usporiadanie, pridávanie a odoberanie tlačidiel z lišty,
- triedenie e-mailov podľa odosielateľa, dátumu, predmetu, etc.,
- importovanie z iných e-mailových klientov (iba z Outlook Express, Microsoft Outlook a Netscape Messenger)
- adresár s podporou VCard automaticky ukladajúci adresy, na ktoré bol odoslaný e-mail
- upozornenie na nový prijatý e-mail pomocou tray ikony
- podpora multitasking, t.j. možnosť zároveň pracovať na viacerých veciach (napríklad odosielať e-mail a ďalší písať
- automatické dokončovanie mien a adries
- podpora SSL (Secure Socket Layer)

V 21. storočí, keď na nás zo všetkých strán útočia červy, vírusy a trójske kone, sa výrobcovia poštových klientov snažia zamedziť ohrozenia počítača zo strany ich produktu – Eudora nie je žiadnou výnimkou a preto nedovoľuje spustiť žiadny súbor bez dovolenia užívateľa.

V prípade, že ste sa nerozhodli pre Eudoru, pozrite si aj predošlé články o poštových klientoch:

Mozilla Thunderbird - /index.php?id=1832&tema=internet&page=clanok&text=nie
Popcorn 1.70 - /index.php?id=1839&tema=internet&page=clanok&text=nie
Foxmail - /index.php?id=1867&tema=internet&page=clanok&text=nie

Neprehliadnite: