Foxmail – ďalšia líška na internete

Lukáš Šurin  /  13. 09. 2004, 00:00

V tretej časti seriálu o poštových klientoch sa nám predstaví Foxmail z dielne čínskych autorov. Je Foxmail priemerným freewarovým klientom, alebo poskytne užívateľovi väčší komfort pri práci s e-mailami?

Foxmail je dielom štyroch čínskych programátorov (Ricky, Jach, Virluck a Dragon), ktorí si stanovili naozaj neľahký cieľ – vytvoriť kvalitného poštového klienta, ktorý by spĺňal požiadavky aj náročnejších užívateľov na celom svete.

Dnes využíva služby Foxmailu viac ako 3 milióny ľudí v Číne a milióny ďalších vo viac ako 20 krajinách sveta na každodennú komfortnú prácu s e-mailami. Skutočnú kvalitu produktu dokazuje aj hodnotenie ZDNet, ktorý označil Foxmail za päťhviezdičkového poštového klienta.

Foxmail sa pýši funkciami, ktoré predbiehajú nielen konkurenčných freewarových klientov. V súčasnosti sa samozrejmosťou stala podpora digitálnych podpisov, ktoré „strážia“ Váš e-mail na ceste internetom.

Screenshot

Príjemné užívateľské prostredie uľahčí prácu s e-mailami


Kvalitná filtrácia spamu (t.j. nevyžiadanej pošty) je zaručená rôznymi technikami na jeho rozoznanie a oddelenie od ostatnej pošty. Aj keď ide o čínsky produkt, Foxmail nemá problém popasovať sa s akoukoľvek jazykovou sadou. Na neoficiálnych stránkach je dokonca dostupná aj čeština (http://sweb.cz/fox_mail/down.html).

Synchronizácia adresára s webmailom zabezpečí, že sa ku svojim kontaktom dostanete vždy a všade. Pokiaľ sú v prichádzajúcej správe obrázky vo formáte BMP, JPG, JPEG, GIF, WMF alebo PNG, zobrazí ich priamo v tele správy (t.j. nemusíte otvárať každý obrázok samostatne).

Podporuje vyhľadávanie v priečinkoch podľa kritérií zadaných užívateľom. Azda všetkých poteší možnosť nastavenia vymazávania pošty zo serveru (ak je zapnutá, automaticky po prijatí na Váš počítač sa e-maily zo serveru vymažú).

Hotmail proxy je veľmi užitočná funkcia, ktorá umožňuje prijímať e-maily z Hotmailu ako z POP3 serveru.

Foxmail dovoľuje importovať a exportovať e-maily z a do Outlooku, Exchange, etc. a vytvárať a čítať HTML e-maily pomocou WYSIWYG (What You See Is What You Get – Čo vidíš, to dostaneš) editora.

Zaujímavou funkcia je tzv. Mail-Express Service - e-maily nie sú predávané cez STMP server, ale sú doručené priamo do cieľového mailboxu. Foxmail podporuje viac užívateľských účtov, z ktorých každý má svoje vlastné nastavenia.

Možnosť posielať SMS priamo z poštového klienta je raritou. Žiaľ možnosť odosielania SMS na mobilné telefóny slovenských operátorov nie je možná. Aby sa znížila pravdepodobnosť infekcie vírusom, trójskym koňom alebo červom aktivujúcim sa pri náhľade, je náhľad len v textovom formáte.

                      Skrolovacia lišta

Lepší prehľad v nových e-mailoch umožňuje skrolovacia lišta

Foxmail nezabúda ani na štandartné funkcie, akými sú napríklad automatické dokončovanie adries, podpora protokolov STMP, POP3 a MIME, kontrola pravopisu (žiaľ zatiaľ len v anglickej a čínskej verzii). Foxmail je zatiaľ dostupný len pre Windows 9x/NT/2000/XP.

FoxTool je utilita, ktorá spolupracuje s Foxmailom, opravuje niektoré chyby, tzv. bugy a pridáva niektoré funkcie (napríklad odstránenie mnohonásobného „RE:“ z predmetu preposielaného e-mailu, kontrola e-mailov po štarte, vymazávanie viacerých prázdnych riadkov po sebe, etc.)

Odkazy:
http://sweb.cz/fox_mail/index.html - česká stránka o Foxmaile, kde nájdete aj češtinu
http://foxmail.free.fr/www/home.php - výborná stránka o Foxmaile, žiaľ len vo francúzštine
http://www.jakewalk.de/foxmail/foxtool_e.html - domovská stránka Foxtool, kde nájdete aj návod na inštaláciu
/index.php?id=1839&tema=internet&page=clanok&text=nie - článok o Popcorne 1.70
/index.php?id=1832&tema=internet&page=clanok&text=nie - článok o Mozille ThunderBird 0.7.2

Neprehliadnite: