Zoznámte sa s NVU!

Redakcia Inet.sk  /  10. 09. 2004, 00:00

Rozmýšľate, čo sa skrýva za týmto krátkym nič nevraviacim názvom? Len málokoho z Vás asi napadne, že za týmto názvom sa skrýva WYSIWYG editor. O tom, čím sa líši od svojej konkurencie, čo dokáže lepšie a čo horšie, sa dozviete v článku.

NVU (čítať ako N-View, čo je skratka New View – nový pohľad), ktorý je momentálne vo verzii 0.41, bol primárne navrhnutý pre operačný systém Linux, už je však dostupný aj pre Windows, kde má vyplniť prázdnotu po kvalitných WYSIWYG editoroch (What You See Is What You Get – čo vidíš to dostaneš) internetových stránok typu Macromedia Dreamweaver, či Microsoft Frontpage, ktoré sú dostupné pre platformu Windows.

NVU je založený na pomerne jednoduchom editore internetových stránok, ktorý je dostupný v balíku aplikácií Mozilla. Zároveň aj využíva rovnaké jadro ako prehliadače Mozilla, Mozilla Firefox, Netscape Navigator, či K-Meleon a to jadro Gecko. Nad vývojom tohto projektu bdie Linspire (bývalý Lindows), čo je jeden z distribútorov vlastnej Linux distribúcie, ktorý sa preslávil najmä súdnymi ťahanicami s Microsoftom.

NVU v celej svojej kráse

Prečo teda začať používať NVU?

- Ako už bolo spomenuté, tak NVU využíva jadro Gecko, ktoré je mimoriadne stabilné, pomerne rýchle, štandardizované a má veľkú komunitu vývojárov, ktorí ho neustále výrazne vylepšujú.

- NVU obsahuje sidebar (bočný panel), cez ktorý môžete prehliadať, vytvárať, mazať a editovať súbory Vašich stránok, ktoré ste si definovali v nastaveniach. Súbory je možné prezerať v troch módoch, pričom môžete používať filtrovanie súborov. Tento panel Vám teda nahrádza externý FTP manažér, čo vôbec nie je na škodu.

- NVU obsahuje rozšírenú paletu farieb, ako sme zvyknutý z iných programov, či systémových prostredí. Výber farby, či jej namiešanie je s ním jednoduchší.

- Rovnako ako napríklad Dreamweaver obsahuje NVU aj záložky (tabs), ktoré zjednodušujú prácu so súbormi stránok. Nie je nič jednoduchšie a prehľadnejšie ako mať otvorených niekoľko súborov naraz a pritom mať otvorené len jedno okno. NVU rovnako ako Dreamweaver Vám oznamuje, v ktorých súboroch ste vykonali zmeny a treba ich uložiť.

- S CaScadeS, čo je jednoduchý a kvalitný integrovaný CSS editor, je jednoduché vytvárať CSS. Práve tento editor sa v budúcnosti dočká mnohých zmien a vylepšení, ktoré NVU posunú kvalitatívne omnoho ďalej ako jeho konkurenciu.

- V NVU, rovnako ako v iných programoch založených na Mozille, si môžete prispôsobovať toolbary (nástrojové lišty). Zároveň sú okamžite dostupné tie najužitočnejšie tlačítka / ikony pre efektívne vytváranie stránok.

- NVU má hneď v sebe integrované niektoré nástroje ako sú validátor, čo je v skutočnosti len okno so stránkou validátora, ktorý skontroluje Vašu stránku, či Cleaner Markup, ktorý Vám pomôže udržiavať poriadok vo Vašich HTML dokumentoch.

- NVU podporuje extensions (rozšírenia) a preto si môžete kedykoľvek doinštalovať zaujímavé rozšírenia pre tento editor, ktoré ho vylepšujú, resp. rozširujú.

Okrem toho môžete svoje stránky prezerať, resp. editovať v štyroch módoch. A to v móde normal, ktorý je identický s módom preview, ale i v móde html source, ktorý Vám ukáže zdrojový kód, ale ako aj v móde html tags, ktorý Vám zobrazí štruktúru použitých html tagov (značiek), čo je veľmi užitočná funkcia.

Hlavnou prednosťou NVU je však kvalita renderovania (vykresľovania) stránok, ktoré zabezpečuje práve jadro Gecko, takže NVU zobrazuje stránky najdokonalejšie spomedzi WYSIWYG editorov, čo je jeho značnou výhodou.

Ako býva zvykom pri projektoch založených na Mozille, resp. jej jadru, tak NVU je kompletne zadarmo, lebo je Open Source, ktoré sa postupne teší čoraz väčšej obľube vo svete ale i u nás doma. Samozrejme k dispozícii máte aj jeho zdrojové kódy, ak by ste si chceli NVU nejako vylepšiť, či pozmeniť.

Keďže NVU je ešte len v plienkach, tak neposkytuje ešte všetko to, čo je k dispozícii u konkurencie. Ale už len pár vecí treba doladiť (bočný panel NVU site manager), či vylepšiť (CSS editor) a NVU prekoná väčšinu svojej konkurencie. Napriek tomu NVU sa rozhodne oplatí skúsiť, ale pre väčšinu z Vás to asi tam aj skončí.

NVU má teda pred sebou ešte dlhú cestu vývoja, ale už dnes Vás má čím osloviť a časom snáď aj prekoná svoju konkurenciu. Ak neholdujete WYSIWYG editorom, tak Vás pravdepodobne neosloví ani NVU. Vy ostatní sa však už dnes môžete tešiť z toho, že k dispozícii je ďalší kvalitný WYSiWYG editor.

Michal Slančík

Domovská stránka: www.nvu.com

Neprehliadnite: