Vymizli z internetu free webhostingy?

Redakcia Inet.sk  /  07. 09. 2004, 00:00

Nedávno som potreboval umiestniť na web menšiu prezentáciu na free webhosting. Poviem Vám, za posledný čas sa náš internet v tomto smere veľmi zredukoval. Napriek tomu existuje niekoľko možností, kam svoju stránku umiestniť. Kto na nete ponúka kvalitný free webhosting?

Približne 1-2 roky dozadu sme mali veľké množstvo free webhostingov. Možností bolo naozaj habadej. Dnes, po dvoch dňoch surfovania netom kvôli hostingu som prišiel k záveru, že existujú 3 schopné miesta k umiestneniu prezentácie.

 No ako aj pri iných projektoch prišli problémy s financiami. Prežiť sa podarilo len málo projektom. Keďže zháňanie financií nie je ľahké, niektoré projekty museli svoju činnosť ukončiť. Ďalšie projekty to skúsili prechodom na platený http://www.inet.sk/ Existujú aj webhostingy, ktoré poskytujú priestor zdarma a kompenzujú si to inými komerčnými službami.

SuperZoznam.sk
Ako prvý webhosting Vám predstavím portál SuperZoznam.sk (SZM.sk). SZM.sk je vo svojom obore naozaj dobrý. Už niekoľko rokov poskytuje okrem kvalitných webhostingových služieb aj emailové služby. Práve SZM.sk predstavuje freehosting, ktorý je živený čisto z príjmov z komerčných služieb. Webhosting robí SuperZoznamu reklamu a šíri dobre meno spoločnosti.

Popis:
Kapacitou je SZM.sk na slušnej úrovni. 20MB je pre štandardnú prezentáciu dostatočné miesto. Ku každému kontu dostanete štandardne ftp konto a možnosť nahrávať súbory na server cez webové rozhranie. Na výber dostanete subdomény 3. radu v tvare http://užívateľ.szm.sk, ktoré budú paralelne na troch doménach. Nevýhodou SZM.sk je maximálna rýchlosť uploadu cez ftp - len 4kB/s a  nepodporovanie skriptovacích jazykov na strane servera. V podmienkach je, že si vyhradzujú právo na zobrazovanie reklamy, no v praxi túto možnosť nevyužívajú! Osobne Vám odporúčam využitie SZM.sk, no len ak nevyžadujete podporu PHP či ASP na serveri.

webzdarma.cz
Ďalším free webhostingom, ktorý žne obrovské úspechy je webzdarma.cz (WZ.cz). WZ.cz sa môže pýšiť taktiež obrovskou popularitou. V novinkách uvádzajú, že prekročili hranicu 100 000 aktívnych užívateľov! Free webhosting je živý zrejme len z príjmov z banerovej reklamy.

Popis:
V kapacite pre prezentáciu je WZ.cz na vrchole. 50MB priestor postačuje aj pre rozsiahlejšie projekty. Podobne ako u SZM.sk mate možnosť nahrávať súbory pomocou ftp alebo pomocou webového rozhrania. Vaše stránky budú prístupne cez 1 zo 16 subdomén 3. radu ale je škoda, že žiadna z domén nemá koncovku SK. Rýchlosť uploadu je o niečo lepšia ako u SZM.sk - v priemere 8kB/s. WZ.cz ako jediný zo známych free webhostingov poskytuje podporu PHP, a dokonca aj databázu MySQL s veľkosťou 5MB! Podľa podmienok musí každá stránka obsahovať reklamný baner, ktorý sa vkladá špeciálnym kódom, no v prípade, že ho do zdroju nevložíte, vloží ho WZ.cz automaticky. WZ.cz je unikát vo svojom obore tak mu držím palce! :)

MujWEB.cz
Posledným dnes spomenutým free webhostingom bude MujWEB.cz. O tomto free webhostingu sa veľa nehovorí... Možno preto, že veľmi nie je o čom. Zo všetkých free webhostingov je najslabší. Jediná a snáď spomenuteľná výhoda je, že začínajúci užívatelia si môžu svoje html dokumenty editovať cez web.

Popis:
Čo sa týka kapacity je MujWEB na poslednom mieste. No 15MB stále postačuje pre menšiu stránku. Obrovské mínus je neposkytnutie ftp konta, takže Vaše súbory si môžete nahrávať len cez webové rozhranie. Malé plus je, že súbory je možné online editovať cez web, čo uvítajú hlavne začiatočníci. MujWEB neposkytuje ani subdomény, Vaša stránka bude mat adresu v tvare mujweb.cz/*rubrika*/*login*/. So skriptami pre PHP tu ďaleko nepochodíte. Výhoda MujWEB-u je, že od Vás nežiada zobrazovanie akejkoľvek reklamy.


Tabuľka:

tabulka free-webhosting-prehlad.png

Zhrnutie: Výber freewebhostingov je naozaj malý no stále existuje možnosť umiestnia Vašich stránok. Osobne odporúčam SZM.sk. Mám s ním len dobré skúsenosti, no ak vyžadujete podporu PHP & MySQL, tak využite služby WZ.cz. MujWEB za oboma spomenutými free webhostingami jednoznačne zaostáva, tak zvážte jeho použitie.

Záver: V diskusii Vás prosím, aby ste napísali svoje názory na spomenuté hostingy. Určite nieje tento zoznam kompletný, kedže som písal predovšetkým o serióznych hostingoch. Ak poznáte nieaký ten slušný free webhosting spomeňte ho prosím v diskusii. Ďakujem!

Slovník:
FTP - protokol pre prenos súborov (file transfer protocol)
PHP - skriptovací jazyk, vykonávaný na strane servera
MySQL - databáza, spolupracuje s PHP

Neprehliadnite: