Nový Firefox prichádza!

Redakcia Inet.sk  /  30. 08. 2004, 00:00

Dátum vypustenia prvej ostrej verzie prehliadača Mozilla Firefox sa pomaly blíži. Práve táto verzia má byť prelomová. Ale aké novinky nám táto verzia prinesie? Máme sa vôbec na čo tešiť?

Pôvodne verzia 0.9 mala obsahovať všetky funkcie, čo verzia 1.0 prehliadača Mozilla Firefox (/index.php?id=1783&tema=internet&page=clanok&text=nie). Vo verzii 1.0 by boli potom len dotiahnuté niektoré maličkosti. Lenže za posledných pár týždňov boli avizované nové funkcie, s ktorými sa oboznámime už v PR (preview release) verzii tohto prehliadača.

Medzi najzaujímavejšie nové funkcie patrí funkcia Live Bookmarks (aktuálne záložky), čo sú vlastne špeciálne záložky, ktoré sú spojené so zdrojmi RSS alebo Atom. Ak navštívite stránku, ktorá bude mať RSS alebo Atom zdroj, tak v stavom riadku Firefoxu sa zobrazí špeciálna ikona. Keď na ňu kliknete, tak sa pridá k tomuto RSS, respektíve Atom zdroju aktuálna záložka. Jej obsah sa potom automaticky načíta do Bookmarks (záložky – obdoba Favorites) a tento obsah sa potom aktualizuje podľa Vami určeného časového limitu.

Live Bookmarks sú teda niečo ako integrovaná RSS čítačka, ktorá je prepojená so záložkami. Podobne je riešená aj integrovaná RSS čítačka v Opere (/index.php?id=1790&tema=internet&page=clanok), ktorá je však prepojená s e-mailovým klientom. Táto funkcia sa pripravuje aj pre poštového klienta Mozilla Thunderbird a počíta sa aj so synchronizáciou s aktuálnymi záložkami vo Firefoxe.

Druhou zaujímavou funkciou je Find Toolbar (vyhľadávacia lišta), čo je vlastne vylepšenie funkcie rýchleho vyhľadávania (find as you type), respektíve je jej náhrada. Táto lišta je vlastne jej lepším rozhraním a k prehľadávaniu textov, či odkazov stačí stlačiť klávesu „ / “ alebo „ ‘ “ a v spodnej časti okna sa objaví vyhľadávacia lišta s užitočnými tlačítkami „Nájsť ďalšie“, „Nájsť predošlé“ a veľmi užitočné je tlačítko „Zvýrazniť", ktoré na stránke označí všetky výskyty hľadaného reťazca.

Ďalšou užitočnou funkciou je tzv. Whitelist, čo je zoznam dôveryhodných internetových stránok a len tieto stránky sú oprávnené inštalovať rozšírenia vášho obľúbeného prehliadača. Táto funkcia má čiastočne zabrániť tomu, aby sa do Vášho prehliadača inštalovali rozšírenia, ktoré majú pochybný pôvod. Ak by ste teda z takejto stránky, ktorá nemá oprávnenie, chceli rozšírenie inštalovať, tak sa Vám zobrazí oznámenie, že inštalácia rozšírení z tejto stránky je blokované, pri čom Vám bude ponúknuté doplnenie stránky do tohto zoznamu.

Okrem toho sa dočkáme aj mnohých vylepšení už existujúcich funkcií. Jedná sa síce väčšinou len o drobnosti, ktoré sú však veľmi užitočné. Jedným z nich je napríklad tlačítko v Správcovi downloadov, ktoré Vám umožní rýchly prístup do zložky, kde sa Vám ukladajú Vaše downloady.

Určite Vás poteší, že Správca záložiek konečne bude mať bočný panel, čo značne zjednoduší orientáciu v ňom a vylepšenia sa dočká i východzí vzhľad Winstripe. A jednou z posledných noviniek je umožnenie prenosu profilov z prehliadačov Konqueror, Epiphany, Omniweb a Camino, čo ocenia hlavne používatelia systémov Linux a MacOs.

Ako vidíte, tak sa je na čo tešiť. Nezabudnite, že PR verzia Firefoxu bude k dispozícii už 30. augusta. Po nej budú nasledovať dve RC (release candidate) verzie, pričom tá druhá bude k dispozícii až 4. októbra a finálna verzia Mozilla Firefox 1.0 bude k dispozícii na stiahnutie až 11. októbra, ak sa dodrží oficiálny plán.

Michal Slančík


Súvisiace články:
/index.php?id=1783&tema=internet&page=clanok&text=nie
/index.php?id=1844&tema=internet&page=clanok

Zdroje: http://www.mozillazine.org, http://www.czilla.cz, http://www.mozilla.org

Neprehliadnite: