Skráťte si čakanie na nový Mozilla Firefox jeho vylepšovaním!

Redakcia Inet.sk  /  19. 08. 2004, 00:00

Chýbajú vám niektoré užitočné funkcie iných prehliadačov vo vašom Firefoxe? Neviete, kde ich však hľadať alebo či vôbec pre neho takéto funkcie existujú? Odpovede na vaše otázky nájdete v článku.

Čakanie na prvý PR (preview release) prvej ostrej verzie (1.0) obľúbeného internetového prehliadača Mozilla Firefox (viac na /index.php?id=1783&tema=internet&page=clanok&text=nie) je naozaj napäté. Veď podľa pôvodného plánu mala verzia 0.9 (respektíve 0.9.3) obsahovať všetky funkcie, ktoré by nám ponúkala finálna verzia 1.0 a do jej vydania sa mali už len dolaďovať maličkosti.

Lenže za pár posledných týždňov boli pridané nové funkcie, ktoré určite potešia viacerých používateľov. Medzi nimi napríklad sú Live Bookmarks (aktuálne záložky), Find toolbar (vyhľadávacia lišta) a tzv. Whitelist (viac informácií v Mozilla Links č. 21 na http://www.czilla.cz). A o to je čakanie ťažšie.

Ale už dnes existujú zaujímavé funkcie, ktoré žiaľ síce nie sú štandardne dostupné priamo vo Firefoxe, ale existujú pre neho vo forme rozšírení (extensions) či pluginov, ktoré si môžete naozaj jednoducho do svojho Firefoxu nainštalovať. Preto skráťte si čakanie a začnite s vylepšovaním.

Adblock 0.5.2+ - Veľmi užitočné rozšírenie, ktoré vás zbaví každej reklamy na stránkach, na ktoré chodíte (popup okná neblokuje, tie blokuje priamo prehliadač). Ak predsa len nejaká reklama sa dostane cez filter, tak nie je nič jednoduchšie ako pravý klik myšou na daný element (flash animácia, obrázok, iframe) a vybrať položku Adblock. Túto reklamu potom už viac na tej stránke neuvidíte.

Domovská stránka: http://adblock.mozdev.org/


All-in-One Gestures 0.11.2 – Toto rozšírenie vám umožní jednoduchšiu navigáciu, vykonávať bežné príkazy a mnoho iného. A to všetko pomocou vami definovaných pohybov myši. Táto funkcia je štandardne dostupná napríklad v prehliadači Opera.

Domovská stránka: http://perso.wanadoo.fr/marc.boullet/ext/extensions-en.html


Allow Right-Click 0.1 – Ak vás znervózňujú stránky, ktoré vám zakazujú možnosť vyvolania kontextového menu pravým kliknutím myši na stránke, tak toto rozšírenie rieši váš problém.

Domovská stránka: http://extensions.roachfiend.com/


Bookmarks Synchronizer 0.9.6 – Toto užitočné rozšírenie vám umožňuje spojiť sa s FTP serverom a synchronizovať vaše záložky (bookmarks), ktoré máte uložené v XML súbore. Konfigurácia tohto rozšírenia je naozaj jednoduchá a zvládne ju každý.

Domovská stránka: http://cgi29.plala.or.jp/~mozzarel/


ChatZilla 0.9.64f – Jednoduchý Internet Relay Chat (IRC) klient, ktorý určite poznáte z balíčku aplikácii Mozilla (/index.php?id=1816&tema=internet&page=clanok) Tento klient Vám umožňuje komunikovať s vašimi známymi z rôznych krajín sveta.

Domovská stránka: http://www.hacksrus.com/~ginda/chatzilla/


Checky 2.2 – Užitočné rozšírenie pre autorov internetových stránok. Checky zvaliduje a rozanalyzuje použité CSS, HTML, XHTML, RDF, RSS, XML, WAI a mnoho iného.

Domovská stránka: http://checky.sourceforge.net/


DownloadWith 0.0.7 – Toto rozšírenie vám umožní nastaviť cez aké externé programy (download manažér, bittorrent a podobne) chcete súbory sťahovať, ak vám nevyhovuje integrovaný download manažér.

Domovská stránka: http://downloadwith.mozdev.org/


FoxyTunes 0.5 – Veľmi užitočné rozšírenie, ktoré vám umožní ovládať hociktorý prehrávač, ktorý máte nainštalovaný v sýstéme priamo vo Firefoxe.

Domovská stránka: http://www.foxytunes.org/firefox/


Gmail Notifier 0.3.1 – Tento oznamovač sa integruje priamo do UI (User Interface - používateľské prostredie) Vášho prehliadača. Ak Vám ale chýba Gmail účet, tak skúste návod, ktorý zverejnil Peter Weida na svojom blogu (viac na http://www.zpravy.net/weblog/archiv/0408/gmail-pozvanka-pro-vsechny.php).

Domovská stránka: http://nexgenmedia.net/extensions/


Googlebar 0.9.0.28 - Obdoba obľúbeného pluginu pre Microsoft Internet Explorer s veľkým množstvom funkcií, ktoré neslúžia len na uľahčenie vyhľadávania.

Domovská stránka: http://googlebar.mozdev.org/


Launchy 3.1.0 – Ak chcete otvárať odkazy na súbory a mailto odkazy pomocou externých aplikácií (napríklad súbory wmv pomocou Windows Media Player, mp3 pomocou Winampu a podobne), tak Launchy vám to umožní.

Domovská stránka: http://gemal.dk/mozilla/launchy.html


Sage 1.2.1 – Jednoduchý ale prehľadný RSS a ATOM agregátor v podobe bočného panelu. RSS zdroje sa pridávajú do špeciálneho priečinku v záložkách. Kliknutím na názov RSS zdroja sa zobrazí v spodnej časti panelu zoznam dostupných posledných príspevkov. Jednoduchým kliknutím na príspevok sa zobrazí konkrétny príspevok v okne prehliadača.

Domovská stránka: http://sage.mozdev.org/


Sort Bookmarks 0.5.0.1 – Zabudnite na neporiadok v záložkách a usporiadajte si ich všetky abecedne.

Domovská stránka:


User Agent Switcher 0.5 – Ak vám vadí, že vás nejaká stránka nechce pustiť ďalej len preto, že nepoužívate poslednú verziu Internet Exploreru, tak si nainštalujte toto rozšírenie. Konfigurácia a následné používanie je jednoduché.

Domovská stránka: http://www.chrispederick.com/work/firefox/useragentswitcher/


Web Developer 0.8 – Užitočné rozšírenie, ktoré doplní Firefox o toolbar s rôznymi pomôckami, ktoré ocenia hlavne tvorcovia internetových stránok.

Domovská stránka: http://www.chrispederick.com/work/firefox/webdeveloper/


WindowsUpdate 0.6 – Ak si neviete zapamätať odkaz na lokalitu, kde si môžete aktualizovať svoj systém, tak si stiahnite toto rozšírenie.

Domovská stránka: http://www.beggarchooser.com/firefox/


Plugin SessionSaver – užitočný plugin, ktorý si pamätá vami otvorené stránky po skončení (normálnom i abnormálnom) a pri opätovnom spustení Firefoxu Vašu session (sedenie) obnoví. Táto funkcia je napríklad štandardne dostupná aj v internetovom prehliadači Opera (viac na /index.php?id=1790&tema=internet&page=clanok)


Všetky tieto rozšírenia ale aj mnoho iných sú dostupné aj na stránke http://update.mozilla.org Ďalšie zaujímavé rozšírenie nájdete na stránke http://www.mozdev.org Existuje však aj mnoho iných stránok, ale z tých Mozilla Foundation neodporúča inštalovať rozšírenia, jedine ak tak na vlastné nebezpečie.

Väčšina rozšírení by vám mala fungovať pod Mozillou, ale aj pod inými prehliadačmi postavených na Mozille, respektíve jadre Gecko, ako je napríklad K-Meleon (viac na /index.php?id=1817&tema=internet&page=clanok), či Netscape.

Neprehliadnite: