K-Meleon 0.8.2 – rýchlosť, ktorá Vás ohromí

Redakcia Inet.sk  /  18. 07. 2004, 00:00

Ešte ste o ňom nepočuli? Tak je najvyšší čas to zmeniť. Lebo rýchlosť a presnosť vykresľovania stránok, ktorou K-Meleon vládne, mu môžu závidieť väčšina prehliadačov. Spoznajte tajomstvá K-Meleona.

K-Meleon (v aktuálnej verzii 0.8.2) je kvalitný internetový prehliadač  len pre systém Windows, založený na jadre Gecko, ktoré používa napríklad i Mozilla Firefox, Mozilla Thunderbird ako aj iné projekty založené na jadre Gecko (balík aplikácií Mozilla, editor internetových stránok NVU a tak podobne).

K-Meleon je relatívne malý ale hlavne rýchly prehliadač, ktorý konkrétne vychádza z internetového prehliadača Mozilly a to z verzie 1.5 (momentálne je Mozilla dispozícii v stabilnej verzii 1.7.1 a už sa testuje druhá alpha verzia 1.8, pričom finálna verzia bude dostupná niekedy začiatkom septembra).

K-Meleon si môžete úplne prispôsobiť podľa vašich predstáv (podľa autora dokonca až extrémne ;-), navyše plne podporuje webové štandardy v rámci jadra Gecko, ktoré je považované za jedno z najlepších jadier, čo sa týka presnosti vykresľovania stránok a dodržiavania štandardov.

K-Meleon : snáď najrýchlejší prehliadač

Hlavnou prednosťou, ktorou Vás však osloví K-Meleon je jeho priam raketová rýchlosť. Napriek tomu, že používa rovnaké jadro ako Mozilla, či Mozilla Firefox je jeho rýchlosť podstatne vyššia. K-Meleon sa dá považovať za celkovo najrýchlejší prehliadač a to nielen čo sa týka rýchlosti štartu, ale aj jeho rýchlosti vykresľovania stránok.

A čo K-Meleon ovláda? – V prvom rade základnú funkciu moderných internetových prehliadačov a to tabbed browsing (prezeranie niekoľkých stránok v jednom okne prehliadača pomocou „záložiek“), ale s tým rozdielom, že tu sa tab volá layer (vrstva / úroveň).

K-Meleon ďalej obsahuje podporu rozšírených makier a hlavne veľmi obľúbený plugin Mouse Gestures (gestá myši – ovládanie prehliadača pomocou definovaných pohybov myši), ktorý napríklad citeľne chýba v štandardných inštaláciách Mozilly a Mozilla Firefox.

Ďalej obsahuje správcu downloadov, profilov, blokovanie popup okien (pozor, po inštalácii nie je hneď aktívne, treba ho dodatočne povoliť v nastaveniach), ale aj napríklad skutočný full screen (plná obrazovka) pri prezeraní stránok (nezobrazuje žiadny navigačný a ani iný toolbar), ktorý umožňuje napríklad aj Opera.

Ďalšou užitočnou funkciou tohto prehliadača je, že Vám umožňuje zároveň používať favorites Internet Exploreru, hotlistu Opery alebo systém bookmarkov (záložiek) Mozilly, či prehliadača Netscape. Zároveň je K-Meleon plne skinovateľný, respektíve povoľuje zmenu tém.

Nevýhodou K-Meleonu je jeho nie príliš častý vývoj, lebo jeho aktuálna verzia bola vypustená už koncom roka 2003, pričom sa v tomto roku len pracovalo na jeho rozšíreniach, na niečo podobné dopláca momentálne najrozšírenejší Internet Explorer.

Ak by sa na K-Meleone intenzívnejšie pracovalo, tak rozhodne by bol veľkou konkurenciou pre ostatné prehliadače, dokonca by sa mohol stať najlepším z nich. Ale práve jeho stagnujúci vývoj je jeho najväčšou slabinou i vážnou hrozbou pri jeho používaní, ak sa vyskytne nejaká závažná chyba.

Ďalšou nevýhodou K-Meleonu je, že priamo neobsahuje prepínač alternatívnych štýlov (tých, ktoré máte definované priamo vo svojej stránke) a rovnako ako iné programy založené na Mozille hneď neumožňuje otvorenie poslednej uloženej session (okná a stránky, ktoré ste mali otvorené pred vypnutím prehliadača) pri novom štarte programu.

Rozšírenia, respektíve zaujímavé pluginy, ktoré možnosti tohto prehliadača rozširujú si môžete stiahnuť napríklad na tejto stránke http://kmeleon.sourceforge.net/wiki/index.php?id=KPlugins, neoficiálne ale najmenej rovnako zaujímavé rozšírenia K-Meleona nájdete napríklad na tejto stránke http://kmeleon.sourceforge.net/wiki/index.php?id=ThirdPartyPlugins

Zároveň môžete vyskúšať pluginy, ktoré boli pôvodne navrhnuté pre Netscape alebo Mozillu na platforme Windows, niektoré z nich však nemusia v K-Meleon fungovať. Tieto pluginy nájdete na tejto stránke http://plugindoc.mozdev.org/windows.html

Ďalšie zaujímavé rozšírenia pre K-Meleon v podobe aplikácii, ako je napríklad externý správca downloadov, cookies, záložiek, či rozšírené mouse gestures nájdete na tejto stránke http://kmeleon.sourceforge.net/wiki/index.php?id=Resources

Nové vizuálne témy, respektíve skíny, či lokalizácie do iného jazyka ako je anglický (slovenský a ani český preklad na oficiálnej stránke nenájdete), ako aj zaujímavé návody ako si prispôsobiť K-Meleon, si môžete stiahnuť na tejto stránke http://kmeleon.sourceforge.net/wiki/index.php?id=Resources

K-Meleon ako aj napríklad Mozilla je open source program (otvorený kód / zdroj, respektíve zdrojový kód) pod GNU General Public License (viac informácii nájdete na stránke http://www.gnu.org/licenses/licenses.html). Z čoho vyplýva, že K-Meleon je úplne zadarmo a navyše si ho môžete pomocou kódu ľubovoľne upravovať podľa Vašich potrieb.

Ak hľadáte náhradu za Internet Explorer alebo len prehliadač, ktorý kombinuje najlepšie vlastnosti iných prehliadačov, ktoré Vám možno svojou komplexnosťou, či nespoľahlivosťou nesadli, tak skúste rýchly K-Meleon. Práve K-Meleon v štandardnej téme je spracovaný tak, aby čo najviac uľahčoval prechod z starého, nespoľahlivého a hlavne večne deravého Internet Exploreru.

Michal Slančík

Viac informácií o K-Meleon: http://kmeleon.sourceforge.net

Neprehliadnite: