Mozilla 1.7.1 - kvalita za rozumnú cenu

Redakcia Inet.sk  /  16. 07. 2004, 00:00

Mozilla patrí medzi najznámejších predstaviteľov alternatívnych prehliadačov. Zatiaľ je zároveň aj z nich najrozšírenejšia, dnes však čelí veľkému odlivu používateľov k Mozille Firefox. Napriek tomu má Vám nová verzia čo ponúknuť. Dokážete teda odolať jej kúzlu?

Mozilla (v aktuálnej verzie 1.7.1) je kvalitný balík aplikácií, ktorý okrem internetového prehliadača obsahuje aj emailového klienta, IRC (internet relay chat) klienta, adresár, kalendár a program pre tvorbu internetových stránok. Všetky aplikácie pritom kladú veľký dôraz na Vašu bezpečnosť.

mozilla

Mozilla Navigator (internetový prehliadač) – je kvalitný prehliadač a hlavná aplikácia balíku Mozilla. Ponúka všetko to, na čo sme zvyknutí aj z iných prehliadačov a to napríklad tabbed browsing (umožňuje Vám v jednom okne prehliadača pomocou tabov prezerať niekoľko internetových stránok), popup blocker (funkcia, ktorá blokuje vyskakujúce okná) a tak podobne.

K dispozícii máte správcu obrázkov (blokovanie / povolenie obrázkov), cookies, downloadov, hesiel, údajov vo formulároch, tém a rozšírení. Okrem toho k dispozícií máte prepracovaného správcu bookmarks (záložky, obdoba favorites), ktorý Vám uľahčí organizáciu Vašich obľúbených odkazov.

Zaujímavou funkciou je prúdové spracovanie, ktoré umožňuje rýchlejšie vykresľovanie stránok. Okrem toho pomocou funkcie find as you type získavate zaujímavý a nový spôsob navigácie po stránkach. Mozilla podporuje aj postranné lišty, ktoré Vám umožňujú mať po ruke funkcie Vašich obľúbených stránok. Navyše veľké množstvo nastavení, ktoré sú prehľadne usporiadané Vám umožňujú si Mozillu úplne prispôsobiť na svoj obraz.

Mozilla Mail & Newsgroups (emailový klient) – má v sebe integrovaný veľmi účinný antispam filter (odfiltruje Vami nevyžiadanú poštu, teda spam), pokročilé triedenie správ, ktoré môžete aplikovať hneď po prijatí pomocou rôznych kritérií. Zároveň riadne oddeľuje Vaše jednotlivé účty, respektíve emailové adresy.

Ako jeden z malá emailových klientov má v sebe integrovanú aj antivírovú obranu proti vírom v emailoch. Dôležité je však upozorniť, že v súčasnej dobe nie je známy žiadny vírus, ktorý by sa šírili pomocou balíku Mozilla.

mozilla composer

Ostatné aplikácie – zbytočne nekomplikovaný WYSIWYG editor (What You See Is What You Get – čo vidíš to dostaneš) internetových stránok, ktorý má označenie Composer ++, Vám umožňuje vytvoriť jednoduchú prezentáciu alebo osobnú stránku.

Jednoduchý ale kvalitný IRC klient Vám umožní byť v kontakte s Vašim okolím, respektíve naväzovať nové kontakty. Adresár slúži na jednoduché uloženie kontaktov, aby ste ich mali vždy po ruke. Kalendár Vám umožní si systematicky viesť schôdzky, udalosti a úlohy.

Mozilla, rovnako ako aj ostatné produkty Mozilla Foundation (Mozilla Firefox, Mozilla Thunderbird a iné), využíva jadro Gecko. Práve jadro Gecko je pokladané za jedno z najkvalitnejších jadier, čo sa týka prehliadačov ale programov vôbec. Zaujímavý zoznam projektov (Hall of fame – sieň slávy) založených na Mozille, respektíve na jadre Gecko nájdete na tejto stránke: http://www.mozilla.org/university/hof.xml

Dlho však nevýhodou Mozilly a ako aj iných programov postavených na jadre Gecko, bol pomalý štart. To sa však dá už pokladať za minulosť, lebo v tomto smere sa urobil veľký krok vpred a Mozilla štartuje oveľa rýchlejšie. Oficiálne zdroje uvádzajú síce zrýchlenie len o 6% (a zrýchlenie o 4% pri už aj tak dosť rýchlom generovaní / vykresľovaní stránok), ale každý kto mal možnosť vyskúšať napríklad predošlé verzie Mozilly a terajšiu verziu, tak musí uznať, že sa jedná o skutočne citeľné zrýchlenie.

Ďalšou pozitívnou zmenou vo verzii 1.7.1 je zmenšenie celkovej veľkosti inštalačného balíčku ale i Mozilly samotnej po jej nainštalovaní. Inštalačný balíček pre Windows má veľkosť cca 12 MB, pre Linux cca 13.9 MB a pre Mac OS X cca 15.2 MB, čo ocenia určite vlastníci pomalších pripojení k internetu.

Pôvodne verzia 1.7.1 nemala vzniknúť ale 07. 07. 2004 bola odhalená závažná bezpečnostná chyba v programoch Mozilly Foundation, ktorá sa však týkala len verzií pre Windows 2000 a XP. Viac informácii o tejto chybe, ako aj jednoduchý návod ako postupovať pri opravení chyby v starších verziách programov, nájdete na tejto stránke: http://www.mozilla.org/security/shell.html

Zaujímavé je, že Mozilla Foundation potrebovala na odstránenie / opravenie chyby len niekoľko hodín od jej zistenia, resp. uverejnenia v Bugzille. Ak Vás zaujíma záznam ako prebiehala oprava tejto závažnej chyby, tak ho môžete nájsť na tejto stránke: http://www.sacarny.com/blog/index.php?p=104

Momentálne je však už k dispozícii na stiahnutie druhá alpha verzia Mozilly 1.8 (stiahnite si ju a pomôžte tvorcom odhaliť chyby a nedostatky), ktorá zaznamenala niekoľkodňové omeškanie oproti plánovanému dátumu jej vypustenia. Plánovaný, respektíve ideálny dátum vypustenia finálnej verzie Mozilly je naplánovaný na 8. septembra 2004.

Pôvodne však Mozilla mala byť rozdelená na dva programy a to na Mozilla Firefox (prehliadač) a Mozilla Thunderbird (emailový klient). Avšak pre veľké protesty používateľov Mozilly, ktorý si želali, aby ich obľúbený program ostal pokope, Mozilla Foundation toto rozdelenie odsunula na dobu neurčitú.

A rozhodne urobila dobre, lebo namiesto dvoch kvalitných programov (Mozilla Firefox, Mozilla Thunderbird) sú k dispozícii až tri. Navyše Mozilla Firefox, Thunderbird ale i Mozilla samotná kvalitatívne rastú s každou novou vypustenou verziou.

Mozilla, podobne ako Firefox, v štandardnej inštalácii nemá mouse gestures (gestá myši – ovládanie programu pomocou pohybu myši), či pamätanie si posledne otvorenej session (teda stránok, okien a podobne, ktoré ste mali otvorené pred ukončením programu a ich opätovnom načítaní, respektíve otvorení pri ďalšom štarte). Obidve funkcie má napríklad Opera.

Našťastie v podobe rozšírení (majú len niekoľko KB) si ich môžete nainštalovať a potom plne využívať tieto naozaj užitočné funkcie. Správa rozšírení v Mozille je jednoduchá a prehľadná. Tieto a aj iné zaujímavé rozšírenia, respektíve pluginy (zásuvné moduly) si môžete stiahnuť z týchto stránok http://update.mozilla.org a http://www.mozdev.org/

Ak chcete prejsť z Internet Exploreru, či z akéhokoľvek iného prehliadača na iný alternatívny prehliadač, tak Mozilla je rozhodne správna voľba, lebo s ňou je tento prechod skutočne jednoduchý. Po pár minútach, hodínách, maximálne dní (závisí od používateľa) si na ňu úplne navyknete. Navyše za jej vyskúšanie nič nedáte, lebo je kompletne zadarmo a dokonca bez žiadnych reklám, respektíve reklamných pásikov.

Mozilla rozhodne zaujme každého, kto ju aspoň raz vyskúša. Ak Vás však neočarí jednoduchosť UI (užívateľského prostredia), naozaj užitočnými funkciami prehliadača ale i iných aplikácií, ktoré sú obsiahnuté v tomto balíku, tak skúste radšej Operu alebo Netscape (ktorý tiež využíva jadro Gecko). Ak chcete však len prehliadač, tak Mozilla Firefox alebo K-Meleon (prehliadač postavený na Mozille) Vám budú pravdepodobne úplne vyhovovať.

Michal Slančík

Zdroje: www.mozilla.org, www.czilla.cz
Preklady: www.czilla.cz (čeština), www.mozilla.sk (slovenčina)

Neprehliadnite: