Opera 7.51 - takmer kompletný balík služieb

Redakcia Inet.sk  /  02. 07. 2004, 00:00

Ešte ste o nej nepočuli? Je to možné, i keď existuje dlhšie ako jej mladší a rozšírenejší konkurent Mozilla Firefox. Napriek tomu pre tých, čo ju začali používať sa stala niečím ako modlou. Chcete sa o nej dozvedieť viac?

Opera (v aktuálnej verzii 7.51) je relatívne malý internetový prehliadač, v ktorom je priamo integrovaný M2, čo je kvalitný poštový klient. Okrem toho Opera obsahuje IRC klienta, RSS čítačku a samozrejme existuje pre ňu veľké množstvo zaujímavých rozšírení.

Opera je dostupná pre viaceré platformy a to pre Windows, Solaris, QNX, OS/2, MacOS, Linux, FreeBSD a Beos. Inštalačný balíček Opery je veľký cca 3.4 MB (bez Javy, s Javou až 16.2 MB). Po nainštalovaní sa však Opera stane až cca 34 MB kolosom.

Opera 7.51
Opera 7.51 - hneď po inštalácii

Opera ako internetový prehliadač. Ako každý iný moderný prehliadač aj Opera podporuje tzv. taby (stránky pozeráte v jednotlivých záložkách v jednom okne Opery) ale s tým rozdielom, že tieto taby sú MDI (Multiple Document Interface) okná, ktoré môžete maximalizovať, minimalizovať, meniť ich veľkosť, zoskupenie a prakticky sa jedná o okná v jednom veľkom okne.

Opera má v sebe zabudované aj blokovanie pop-up okien, jednoduchého správcu sťahovania s obnovením prerušeného / pozastaveného sťahovania, WAND správcu hesiel, ktorý funguje tak, že po stlačení kláves CTRL + ENTER sa automaticky vyplnia formulárové polia označené zlatým okrajom (údaje do týchto polí ste predtým aspoň raz museli zadať).

V Opere ďalej nájdete správcu cookies, šifrovanie až 128 Bit SSL, poznámkový notes, užívateľské účty, celkom dobre spracované užívateľské prostredie (UI), gestá myši, čo je ovládanie pomocou myši, ktoré je v Opere dotiahnuté k dokonalosti. A Opera ponúka ešte hlavne veľké množstvo nastavení, ktorými si môžete Operu prispôsobiť.

Opera dokáže zobrazovať stránky emuláciou zobrazenia na zariadeniach PDA, ale i emuláciu zobrazenia stránky v textovom prehliadači. Taktiež si môžete nadefinovať aj vlastné štýly zobrazovania stránky. Ďalšou zaujímavou funkciou Opery je jej zoom (lupa), ktorý nezväčšuje len písmo ale komplet celú stránku a preto sa táto funkcia naozaj javí ako lupa.

Opera sa spúšťa rýchlo, ale stránky vykresľuje pomalšie ako najnovší Mozilla Firefox 0.9.1, či Mozilla samotná, ale stále rýchlejšie ako väčšina jej konkurencie. Navyše Opera ako jediná umožňuje „skutočný“ fullscreen, lebo povoľuje zakázanie zobrazovania adresnej lišty.

Presnosť vykresľovania stránok (čo sa týka dodržiavania štandardov) väčšinou je porovnateľná s Gecko jadrom ale v niektorých prípadoch ho jadro Opery, ktoré sa volá Presto prekonáva, inokedy naň stráca. Navyše Opera zobrazuje najrýchlejšie textový obsah stránky, lebo text má v nej vyššiu prioritu ako grafika.

Opera ako poštový klient a RSS čítačka v jednom. Poštový klient M2 patrí rozhodne medzi veľké prednosti Opery a určite robí vrásky autorom konkurencie. Navyše tvorcovia Opery sa rozhodli M2 spojiť s RSS čítačkou, ktorá feedy (zápisky) zobrazuje ako nové maily / správy práve v okne poštového klienta. Najprv sa Vám to zdá netradičné a neprehľadné ale po určitom čase si na to úplne zvyknete.

Poštový klient obsahuje kvalitný SPAM filter, ktorý sa elegantne postará o Vašu nevyžiadanú poštu. Okrem iného obsahuje aj kvalitnú správu filtrov a množstvo nastavení, cez ktoré si môžete M2 prispôsobiť na svoj obraz. Pridávanie nových RSS zdrojov je možné aj kliknutím na odkaz, ktorý je nasmerovaný na XML dokument a ten sa automaticky pridá ako RSS zdroj.

Zoznam všetkých funkcií Opery nájdete na: http://www.opera.com/features/

Opera je kvalitný balík programov, ktorý sa snaží ponúknuť čo najviac funkcií a čo najlepšiu použiteľnosť. V jej prospech hovorí aj to, že jej vývoj prebieha najrýchlejšie a nové verzie prehliadača sa objavujú častejšie ako u konkurencie. 

Opera, patrí medzi prehliadače (patria sem aj Mozilla, Mozilla Firefox), ktoré síce najlepšie dodržujú štandardy, ale stále je v tomto smere, čo zlepšovať,  ale to sa týka každého prehliadača z tejto skupiny a to, že ostatné prehliadače majú čo dohánať ani nehovoriac. 

Určitou zvláštnou slabinou Opery je, že komplikované a väčšie množstvo javascriptov jej robia problémy, a tak môžete zabudnúť na GMAIL ;-) Mnohí z nás však túto slabinu skôr vidia ako výhodu ;-)

Ďalšia vec, ktorá odradzuje používateľov je fakt, že Opera je AdWare a mnoho ľudí si pod pojmom AdWare predstaví kopu otravnej reklamy, ale to je mylná predstava. V Opere je len malý reklamný pruh (v grafickej / textovej podobe), ktorý Vás vôbec nevyrušuje! Po zakúpení licencie za 39 dolárov sa samozrejme žiadna reklama už nezobrazuje.

Ďalšia mylná predstava panuje o tom, že Opera bez licencie, je osekaná a neobsahuje všetky funkcie ako Opera, ktorá má licenciu. Nie je tomu tak! Opera bez licencie je plnohodnotný produkt, ktorý má všetko to, čo Vám ponúka Opera s licenciou! Smutným faktom je, že možnosti Opery väčšina bežných používateľov využíva len z malej časti.

Napriek tomu Opera si získava veľkú popularitu. Možno je to aj politikou firmy (naposledy uvoľnila zadarmo licencie pre školy), dostupnosťou, ale i jej komunitou, ktorá sa naozaj snaží presadiť svoj prehliadač ako alternatívne riešenie pre starnúci a čoraz menej bezpečnejší Internet Explorer. Rozhodne Operu treba skúsiť a buď si ju zamilujete alebo ju zmažete, ale jej kvality jej rozhodne nemôžete odoprieť.

Michal Slančík

Súvisiace články / zdroje:
http://www.opera.com
http://hulan.info/blog

Neoficiálny preklad Opery do slovenčiny nájdete na http://skzone.szm.sk/ 


Aktualizované dňa 02.07.2004, 14:30

Pre upozornenia na niektoré nezrovnalosti v článku, na ktoré som bol upozornený v diskusii, boli niektoré pasáže ohľadne podpory štandardov pozmenené.

Neprehliadnite: