Dočkáme sa novej verzie Internet Exploreru?

Redakcia Inet.sk  /  30. 06. 2004, 00:00

Pred rokom Microsoft oznámil ukončenie vývoja Internet Exploreru. Teraz však Microsoft reorganizuje svoj vývojový tím Internet Exploreru. Vstáva teda Internet Explorer z mŕtvych?

Už pred vyše rokom Microsoft oznámil, že Internet Explorer 6 SP1 (service pack 1 – balík záplat) je posledným samostatne inštalovaným programom a bude sa vyvíjať už len ako súčasť nových systémov ako bude napríklad Windows Longhorn.

Začiatkom júna sa však v blogoch zamestnancov Microsoftu začali objavovať indície, že práce na prehliadači Internet Explorer (ďalej už len IE) sa opäť začali a Microsoft plánuje vytvoriť novú verziu tohto ešte stále dominantného prehliadača.

Tieto dohady potvrdila aj správa o reorganizácii vývojového tímu IE a tak je viac než pravdepodobné, že o nejaký čas sa novej verzie dočkáme, termíny však ešte nie sú pevne stanovené, ale vyzerá to tak, že skôr ako v roku 2005 to nebude.

Otázne je však, či sa konečne bude jednať o verziu, ktorá bude viac user-friendly (priateľská) nielen pre bežných používateľov ale aj pre tých, ktorí vedia akými chybami je IE sužované a či práve tieto chyby budú konečne odstránené?

Momentálne najčastejšie požadované zmeny sa týkajú hlavne dodržiavania štandardov (CSS a XHTML), podpory alfa kanálov v PNG, neštandartnej štruktúry DOM v IE a podobne.

Okrem toho za posledné tri roky, čo IE 6 existuje vývoj iných prehliadačov pokročil a používatelia práve týchto prehliadačov nemajú dôvod migrovať späť k IE, ak sa nezbaví múch a nepribudnú mu už dnes bežné funkcie iných prehliadačov (prehliadanie stránok v záložkách, blokovanie pop-up okien, manažér cookies a iné).

Ďalšou otázkou je, pre koho tento prehliadač vôbec bude? Spokojní používatelia Opery, Netscape, Mozilly a Firefoxu nemajú dôvod meniť svoj prehliadač, ktoré sú dokonca aj bezpečnejšie. Používatelia, ktorí sú leniví si nainštalovať novší a lepší prehliadač ako je priamo systémom integrovaný Internet Explorer s veľkou pravdepodobnosťou tiež nesiahnu po novom IE.

A keďže nové IE sa nebude viazať so žiadnou novou verziou Windowsu (pre Longhorn sa vyvíja už priamo integrovaný prehliadač IE viazaný len s týmto operačným systémom), tak ani tam nezíska nové IE stúpencov. A tak jediná skupina, v ktorej nové IE nájde stúpencov sú tí, ktorí poctivo updatujú a tých je žiaľ dosť málo.

Oživenie IE sa síce dá brať ako dobrý krok ale zdá sa, že je to len krok, ktorý plynie zo zlých dôvodov a to je snaha Microsoftu predĺžiť agóniu tohto prehliadača, kým nepríde Windows Longhorn, ktorý je ešte stále dlho v nedohľadne, lebo na svojom dominantnom postavení IE medzi prehliadačmi pomaly ale výrazne stráca.

Navyše je otázne ako vážne zoberie Microsoft požiadavky používateľov a ako sa mu podarí opraviť jeho najkritickejšie chyby (aj prednedávnom sa objavili ďalšie dve kritické chyby) a či náhodou tými opravami opätovne nevyrobí nové, čo sa im už párkrát podarilo.

Navyše je tu aj určitá obava, že nový IE prinesie hlavne nový „vyčačkaný“ vzhľad a na nové funkcie a opravy chýb sa tak trochu pozabudne, respektíve budú hrať druhé husle. Napriek tomu nové UI (User Interface – prostredie prehliadača v ktorom sa pohybujete) by určite výrazne potešilo mnohých z nás.

Napriek tomu túto iniciatívu vytvorenia novej verzie treba podporiť a preto pridajte svoje návrhy na zlepšenie IE na stránkach, ktoré sú uvedené nižšie. IE používa niekoľko miliónov používateľov a preto zlepšenie ich bezpečnosti zdokonalením prehliadača ktorí používajú, sa zvyšuje aj naša vlastná bezpečnosť.

Michal Slančík


Súvisiace články / zdroje:
Dave Massy's WebLog - Return of the xxxx?
Pixylophone - Mrtvola se hýbe červy
conBLOG - Internet Explorer 6.5?

Zoznam zatiaľ požadovaných nových funkcií je na tejto stránke:
http://channel9.msdn.com/wiki/default.aspx/Channel9.InternetExplorerFeatureRequests

Vývojový tím prijíma návrhy na vylepšenia IE na týchto stránkach:
http://channel9.msdn.com/ShowPost.aspx?PostID=2366
http://channel9.msdn.com/ShowPost.aspx?PostID=341

Neprehliadnite: