Zabudnite na kameru, je tu Olympus C-770 + novinka od Panasonic

Martin Balec  /  10. 05. 2004, 00:00

S klasicky pôsobiacim dizajnom prichádza Panasonic DMC-LC1 Lumix. Má päť megapixelov, 3x zoom manuálne ovládateľný na prstencoch objektívu a veľký LCD displej. Olympus C-770 Movie so štvor-megapixelovým senzorom a 10 násobným zoomom je hybridom fotoaparátu a kamery s možnosťou nahrávať vo formáte MPEG-4.

Panasonic DMC-LC1Poloprofi od Panasonicu
Model DMC-LC1 Lumix predstavil Panasonic az v priebehu druhého dňa na PMA. 5 megapixelový prístroj má digitálny mozog, ale srdce a filozofia fotoaparátu vychádzajú z nových, klasicky pôsobiacích elementov.

Zoom, zaostrenie aj clona sú manuálne kontrolovateľné na prstencoch objektívu, uzávierku je možné meniť pomocou otočného voliča. Tento nový prístroj združuje úplne nový typ objektívu F2.0-F2.4 Leica DC VARIO-SUMMICRON (13 optických členov v 10 skupinách) so zoomom equivalentu 28-90mm pri 35mm kamerách. V praxi teda hovoríme o 3.2x optickom zoome 3x digitálnom. Zadná strana obsahuje veľký, 2.5" LCD display, a v reálnom čase je možné zobrazovať na ňom aj histogram. Odporúčaná cena výrobcu je však dosť vysoká, čo by sa malo perjaviť aj v kvalite: 1599 dolárov.


Olympus C-770 MovieZabudnite na kameru: Olympus C-770 Movie
V smere dnes veľmi populárneho kombinovania videokamery a digitálneho fotoaparátu, vstúpil na toto pole aj Olympus so svojim obojživelníkom C-770 Movie. Tak isto ako C-765 UZ, aj C-770 obsahuje štvor megapixelový CCD senzor.

Okrem toho samozrejme ostal aj kvalitný 10x optický zoom, s ED členmi. No to čo je na tomto prístroji najzaujmavejšie a čo ho odlišuje od širokej konkurencie, je implementácia MPEG-4 video kompresie pri nahrávaní videa. V praxi to znamená menej objemné a kvalitnejšie video súbory, pri zachovaní vysokého rozlíšenia (640x480) a 30 obrázkoch za sekundu. Vtedy dosahuje dátový tok 300kb/s. Samozrejme, že video je snímané aj so zvukom. Pri fotografovaní máme samozrejme možnosť úplnej manuálnej kontroly, alebo rôzne priority. Tento model už takmer samozrejme podporuje PictBridge štandard, takže netreba tlačiť obrázky cez počítač, stačí priame pripojenie k tlačiarni. Vrchná časť fotoaparátu nesie ešte koľajničky pre pripojenie externého blesku. S takýmto zariadením mu čierna farba veľmi pristane a pôsobí naozaj majestátne.

Neprehliadnite: