Čierna mágia v podaní značiek Kyocera a Konica Minolta

Martin Balec  /  26. 04. 2004, 12:21

Množstvo značiek, ktoré sa snažia presadiť v oblasti ultrazoomov robí tento trh stále konkurencieschopnejším, a rozmanitosť týchto modelov výrazne rastie. Jedným z nich je aj model M410R od Kyocery. Naopak, vynikajúcu stálicu na trhu predstavila staronová značka Konica Minolta - model DiMAGE A2.

Opäť PMA: Kyocera Finecam M410R

Po relatívne dlhej odmlke firma Kyocera opäť začína vystrkovať rožky. Čierne telá modelov tejto značky nemajú príliš dlhú históriu a v kombinácii s 10x optickým zoomom vytvárajú slušnú záruku toho, že sa tento model bude dať použiť aj na kreatívnejšiu tvorbu. Čierne telo, dobrý grip a veľký objektív. To sú tri veci, ktoré na tomto modeli dominujú. Ak nahliedneme do jeho vnútra, zbadáme niekoľko prvkov, ktoré určite prispejú ku kvalitným fotografiám. Predovšetkým ide o 4 megapixelový snímač s maximálnym rozlíšením 2272 x 1704. No prekvapí predovšetkým citlivosť ISO, ktorá dosahuje až hodnoty 800, čo je v tejto triede fotoaparátov dosť ojedinelý, avšak príjemný jav. Samozrejme iba v prípade, že zábery nebudú nadmerne zašumené. Ako bolo už spomenuté, príjemná ohnisková vzdialenosť 37-370mm nám zaručuje dosiahnuť aj tam, kam by sa to s kompaktom nikdy nepodarilo. Digitálny zoom je dynamicky menený podľa aktuálnych podmienok, a to od 1.3x do 6.0x. Nahrávanie videa je umožnené až do rozlíšenia 640x480 a to aj so zvukom. Všetko sa to ukladá na pamäťové médium typu SD/MMC.

8 megapixelov - Konica Minolta DiMAGE A2

V tejto správe sa na chvíľu vrátime do januára 2003, kedy sa spojili firmy Konica a Minolta. Z tejto spolupráce vzniklo niekoľko modelov nových fotoaparátov predstavených na PMA. Snáď najlepšie pôsobí vo svetle nových trendov osem megapixelový model Minolta DiMAGE A2.

Na prvý pohľad je zjavné, že samotné telo sa príliš nelíši od svojho staršieho brata A1, ktorý má veľa spoločného ešte s pôvodnými modelmi DiMAGE 5 a 7. Aké zmeny nastali "pod kapotou"? V zásade ide o identický model ako A1, s jediným podstatným rozdielom, a tým je CCD senzor, ktorého hustota stúpla pri zachovaní rovnakej veľkosti. A1 aj A2 majú CCD rozmeru 2.3", no kapacita obrazových bodov sa zvýšila zo štyroch miliónov na osem. Ďalšou veľkou výhodou tohto modelu je aj optická stabilizácia obrazu. Tá nieje dosiahnutá elektronickou cestou ale predovšetkým unikátnym systémom stabilizácie CCD. Objektívu na prvý pohľad dominuje protišmykový prstenec na lepšiu manipuláciu s mechanickým zoomom, ktorý iba pridáva tomuto prístroju ešte konkrétnejší SLR pocit.

Neprehliadnite: