Dva úplne odlišné kompakty: Sony a Kodak

Martin Balec  /  19. 04. 2004, 00:00

Predstavené boli dva fotoaparáty kompaktnej triedy od firiem Sony a Kodak. V praxi ide o dva diametrálne odlišné prístroje, z ktorých každý sa nachádza na inej strane pomyselnej technologickej línie.

Novinky od Sony: DSC-T11 a ďalšie

Sony DSC-T11Japonské Sony včera oznámilo príchod nového modelu s označením DSC-T11. Ide o ultrakompaktný fotoaparát najvyššej triedy, jednoznačne založený na predchádzajúcom modely DSC-T1, no napriek tomu ešte menších rozmerov.

O toto zmenšenie sa postaral aj fakt, že Sony odstránilo predný vypuklý kryt, ktorým disponoval spomínaný predchodca a nahradilo ho úplne plochým predným krytom. T-11 dostala zároveň väčšie, prominentne pôsobjacejšie chromované uško pre prípadné zavesenie, ktoré sa nachádza na ľavej strane prístroja. Fotoaparát obsahuje CCD senzor s rozlíšením 5 mpx, a dokonca 3x optický zoom, ktorého veľkosť milo prekvapí. Zároveň boli ohlásené tri ďalšie novinky predstavené už na PMA. Ide o modely DSC-W1, DSC-P100 a DSC-P73. V každom prípade má Sony aj úplnú novinku, ide o model DSC-P43, ktorý vyzerá že má mnoho spoločného s modelom DSC-P73. Nejasná ostáva otázka, kedy sa spomínané prístroje objavia aj na pultoch Európskych predajní.

2 megapixelová novinka: Kodak CX7220

Kodak CX7220Na nedávnej výstave PMA v americkom Las Vegas predstavila spoločnosť Kodak nový model low-endového prístroja s označením CX7220. Ako už samotný názov može naznačiť, ide o 2mpx prístroj pochádzajúci však od kvalitnej značky.

Relatívne malé a baculaté telo dáva tušiť štandarnú výbavu kombinovanú s očakávanou príjemnou cenou pohybujúcou sa v USA okolo 150 dolárov. Napriek už takmer štandardizovanému 3x zoom-objektívu však Nikon ponúka bohužiaľ iba 2.1x optický zoom, čo môže byť pre niekoho malým sklamaním. Dá sa však kombinovať samozrejme s 2x digitálnym zoomom, ktorý umožní mierne zaplátať tento malý nedostatok. Samozrejmosťou je zabudovaný blesk, a možnosť snímania videa. Prístroj disponuje vlastnou, 16mb vstavanou pamäťou a samozrejme slotmi pre pamäťové karty typu SD/MMC. Zadný kryt okrem všetkých potrebných ovládacích prvkov obsahuje aj kvalitný 1.5" LCD monitor s rozlíšením 61 000 bodov. Napájaný je iba dvoma batériami typu AA a vďaka tejto úspore hmotnosti sa aj celková hmotnosť fotoaparátu znížila pod 200 gramov na slušných 195 gramov.

Neprehliadnite: