Nové trendy vo fotografii z výstavy PMA 2004

Martin Balec  /  15. 04. 2004, 00:00

Tento článok sa pokúsi načrtnúť hlavné trendy nedávno skončenej výstavy s názvom PMA, teda Photo Marketing Association Annual Show konanej v Americkom Las Vegas. Zároveň vám predstavíme aj fotoaparát Casio QV-R51, ktorý bol uvedený na tejto výstave.

PMA 2004PMA sa konalo tento rok v Las Vegas, v USA, od 12. do 15. februára. PMA je vo fotografickej branži asi najviac uznávaná a najzaujímavejšia výstava. Každoročne je na nej predstavených množstvo noviniek, ako z klasickej, tak aj z digitálnej fotografie. Najnovšie trendy, ktoré sa na výstave odzrkadlili, boli:

- Viacej megapixelov - závod v tomto smere ešte stále neskončil
- Prakticky žiadne novinky v oblasti 2mpx fotoaparátov, EntryLevel sa presúva na 3mpx 
- Čím ďalej, tým viacej fotoaparátov so zabudovanou pamäťou 
- Veľké množstvo kompaktných a ultrakompaktných fotoaparátov s rozlíšením 5mpx 
- Zabudované stabilizátory obrazu 
- Dve AA batérie nahradzujú 4 AA batérie 
- PictBridge ako technológia, sa čoraz viac presadzuje u všetkých značiek 
- Stremované nahrávanie videa (obmedzené iba kapacitou pamäte), pokusy o MPEG4 
- Všetko žije zároveň v očakávaní výstavy Photokina

To je krátky súhrn trendov v oblasti digitálnej fotografie. Konkrétne novinky budú postupne uverejňované v nasledujúcich článkoch.

Novinka z PMA: Casio QV-R51

Na výstave PMA bolo predstavených niekoľko noviniek značky Casio. Medzi tie najpostrehnutelnejšie patril aj ultrakompaktný foťáčik QV-R51, nesúci všetky pozitívne znaky Casia. Casio QV-R51

Ide o prístroj s rozlíšením 5mpx, čo je na svoju veľkosť veľmi slušné. Tak isto disponuje 3x optickým zoomom. Ako si možno viacerí všimnú, päť-megapixelový škriatok je postavený na tele modelu QV-R40, ale tento krát je vonkaší povrch z magnéziovej zliatiny. Casio v tomto smere určuje trendy a nasadilo vysokú latku - štartovací čas je približne 1 sekunda, rozdiel medzi namačknutím a samotnou expozíciou je iba 0.01 sekundy. Zároveň sa na zadnom kryte nachádza veľký, 2" LCD, ktorý je väčší ako v modely R40, ale má rovnaké rozlíšenie. Okrem toho poskytuje 9.7 mb vnútornú pamäť a samozrejme slot na pamäťové karty formátu SD/MMC. Elektronika je napájaná dvoma AA monočlánkami, a na trhu sa mal tento model objaviť už v marci 2004.

Neprehliadnite: