Slováci nakupujú rozumnejšie s platobnými kartami

Tlačový servis  /  01. 04. 2004, 00:00

Slovensko zaznamenalo 80% nárast výdavkov uskutočnených prostredníctvom kariet Visa v obchodoch a na predajných miestach.

Podľa koncoročných výsledkov oznámených asociáciou Visa International sa používanie kariet Visa na Slovensku v roku 2003 výrazne zvýšilo. Celkové výdavky slovenských majiteľov kariet Visa k decembru 2003 presiahli 2,27 mld. USD. Oproti roku 2002 to je nárast o 67% čo dokazuje zvýšené povedomie spotrebiteľov o bezpečnosti a pohodlí, ktoré platobné karty poskytujú.
Slováci navyše svoje platobné karty používajú čoraz rozumnejšie, čo potvrdzuje silný rast objemu a počtu transakcií cez platobné terminály. Platobné karty sa stávajú najpohodlnejším spôsobom úhrady v obchodoch a u predajcov, keď objem platieb prostredníctvom slovenských kariet Visa sa zvýšil o 80% a ku koncu decembra 2003 dosiahol 309,4 mil. USD. Počet transakcií u obchodníkov sa zvýšil o viac než 60% na 12,4 milióna.
Jedným z faktorov podporujúcich tento vývoj je rast siete akceptujúcej karty Visa, do ktorej je zapojených takmer 12 000 slovenských obchodníkov. Konkurencia na slovenskom trhu podnecuje obchodníkov v boji o zákazníka a väčšina z nich chápe, že akceptovaním platobných kariet nestratia svojich zákazníkov v prospech konkurentov, ktorí majú na dverách svojej predajne umiestnené logo Visa.
Regionálny manažér Visa International pre Slovensko Miloslav Kozler hovorí: „Úroveň využívania kariet Visa na Slovensku je skutočne úctyhodná. Ľudia používajú karty na veľké nákupy, ako aj na každodenné platby v obchodoch, na čerpacích staniciach či v kinách. Aby sme pokračovali v trende z roku 2003, budeme naďalej úzko spolupracovať s členskými bankami na hľadaní riešení, ktoré im pomôžu splniť ich podnikateľské ciele a zvýšiť počet inovatívnych platobných produktov a služieb, ktoré ponúkajú svojim zákazníkom na Slovensku. Chápeme, že každý trh a člen je jedinečný, preto sa snažíme rozširovať možnosti výberu, väčšieho pohodlia a kontroly pre spotrebiteľov, obchodníkov ako aj podniky.“
„Jednou z dlhodobých výhod zvyšovania objemu bezhotovostných platieb a tým aj celkových výdavkov je ich pozitívny dopad na celú ekonomiku. Vďaka bezhotovostným platbám zostávajú peniaze v bankách, a nie vo vreckách ľudí, alebo pod matracom. Tým pádom je dostupný väčší objem bankových vkladov na komerčné úvery pre malé alebo rastúce podniky, ktoré tak môžu expandovať a ďalej stimulovať hospodársky rast,“ dodáva Kozler.
V porovnaní s inými stredoeurópskymi krajinami je Slovensko najrýchlejšie rastúcim trhom. Rast objemu transakcií na Slovensku (80%) bol vyšší ako v Čechách (74%), Poľsku (23%), Slovinsku (41%) aj Maďarsku (46%). Obľubu používania platobných kariet pri nakupovaní medzi Slovákmi dokazuje aj 60%-ný nárast v počte transakcií vykonaných kartami Visa u obchodníkov. Ide o vyšší nárast než v Maďarsku (31%), Chorvátsku (32%), Poľsku (27%) a Slovinsku (17%).

Zvyšujúci sa záujem Slovákov o využívanie platobných kariet na každodenné nákupy tovarov a služieb dokazuje aj vysoký rast počtu Visa kariet. V minulom roku bolo v obehu 1,2 milióna Visa kariet (22% nárast oproti roku 2002), čo potvrdzuje ich čoraz väčšiu dostupnosť pre obyvateľov Slovenska. Počet celkových transakcií s kartami Visa v roku 2003 dosiahol 43,5 milióna, čo predstavuje oproti predchádzajúcemu roku rast o 25%.

Využívanie kariet Visa rástlo v minulosti najmä v oblasti debetných kariet, ktoré umožňujú majiteľovi karty používať peniaze na vlastnom účte 24 hodín denne v rámci akceptačných miest po celej krajine. Kreditné karty Visa však už tiež vykazujú silný rast – na Slovensku je ich vydaných 41 156, čo predstavuje oproti roku 2002 nárast o viac než 78%.

Uvedené fakty naznačujú, že Slováci čoraz častejšie zanevierajú na hotovosť a preferujú bezpečie a pohodlie elektronickej platby. Pripájajú sa tak k 1,3 miliarde majiteľov kariet Visa na celom svete, ktorých výdavky v roku 2003 presiahli 2,8 bilióna USD – čo je viac ako dosiahol ktorýkoľvek platobný systém na svete.

Zdroj : Tlačová správa

Neprehliadnite: