Internet cez satelit

Michal Jordán  /  29. 03. 2004, 00:00

Určite ste už počuli o rôznych druhoch alternatívneho pripojenia sa na internet. Na Slovensku konečne máme vysokorýchlostný internet cez aDSL a káblovku, určite poznáte pripojenie pomocou mikrovlnnej siete. A čo takto satelitné pripojenie? Satelitné pripojenie do internetu je relatívne nováčikom a síce sa dostáva na trh len pomaly, má už ale svojich priaznivcov aj odporcov. O čo vlastne ide?

Dostupnosť satelitného pripojenia?

Toto slovíčko je nám tŕňom v oku hlavne pri aDSL, ktoré je ešte stále dostupné len vo väčších mestách. So satelitným spojením je to však oveľa lepšie. Ak máte aspoň ako-taký výhľad na južnú, či východnú oblohu, máte vyhrané - väčšina spoločností pôsobiacich na Slovenskom trhu ponúka pripojenie sa na internet pomocou satelitov Intelsat (východ) alebo pomocou satelitov Eutelsat (juh). Oba satelity sú geostacionárne a na území Slovenska možeme hovoriť o 100% pokrytí ich signálom.

Pokrytie signálom Eutelsat W1

Farba Rozmer antény
  74 cm / 89 cm
  98 cm
  120 cm
  Vyžaduje špecifický design   
(riešené prípad od prípadu)
  Služba sa nedá prevádzkovať


Druhy a rýchlosť pripojenia?

V prípade pripojenia cez satelit hovoríme o dvoch druhoch pripojenia. Prvým je obojsmerné (download aj upload) a druhé jednosmerné (len download). K jednosmernému pripojeniu je však treba aj iný druh pripojenia (napríklad klasický dial-up) na upload. Jednosmerné pripojenie je veľmi rýchle a oveľa lacnejšie ako obojsmerné. Ceny sa pohybujú už od 2500,-Sk/mesiac. Niektoré spoločnosti poskytujú garantovanú rýchlosť až 2MB/s. V jednom prípade som sa stretol s garantovanou rýchlosťou až 4MB/sek. K takejto rýchlosti však potrebujete príslušné zariadenie o ktorom píšem nižšie. Obojsmerné pripojenie je výhodnou náhranou za aDSL. Rýchlosť download-u sa pohybuje v rozmedzí 128 - 2048 kb/s, čo samozrejme závisí od ponúkanej služby a aj od ceny. Rýchlosť upload-u je vo väčšine prípadov 64kb/s. Odojsmerné pripojenie je však cenovo náročnejšie (od 5500,-Sk/mesiac).

Technické vybavenie?

Internet cez satelit je veľmi náročný na technické vybavenie. Buďme úprimný - cenovo sa tieto zložité technicke zariadenia veľkosti videa pohybujú na vysokej úrovni. Nazabúdajme ani na potrebnú elipsovitú parabolu - pre naše končiny postačuje dĺžka 74 až 89 cm. Čo sa týka nižších rýchlostí pri jednosmernom pripojení (do 512kb/s) - postačí Vám aj digitálny satelit s požnosťou pripojenia na internet (všetky lepšie dig. satelitné prímače). V prípade vysokorýchlostného jednosmerného pripojenia (až 4MB/s) budete potrebovať až 3,7 metrovú parabolu a špeciálny modem. Susedia si o vás možno pomyslia, že ste sa dali na skúmanie vesmíru a komunikáciu s marťanmi :).

Parabola:Klientské zariadenia pre max. 4 počítače:Viacuživateľský terminál:

Cena?


Ak ste sa rozhodli pre internet cez satelit rátajte s počiatočnými nákladmi vo výške 70 000,-Sk a viac. Mesašný paušál sa pohybuje od 5500,-Sk. Surfovanie je ale neobmedzené a vo väčšine prípadov je ponúkaná garantovaná rýchlosť. Samozrejme je tu možnosť aj menších nákladov a menších paušálov hlavne pri jednosmernom pripojení s menšou rýchlosťou (do 510kb/s). V takomto prípade Vám postačí 15000,-Sk a ne mesačný paušál okolo 3000,-Sk, avšak nezabúdajte, že pri takomto druhu pripojenia potrebujete aj upload napríklad cez DIAL-UP.

Záverom - Pre koho áno a pre koho nie?

Internet cez satelit je určený všetkým ľuďom, ktorí chcú vysokorýchlostné stabilné pripojenie na internet. Rôzne druhy riešení sú vhodné ako pre veľké firmy, tak aj pre domácnosti. Pripojenie na internet cez satelit je absolútne nevhodné pre aplikácie typu SERVER-KLIENT, ktoré vyžadujú krátku odozvu. Želám správnu voľbu pri vašom internetovom pripojení a viac informácií o alternatívach nájdete na stránke www.inet.sk/AlternativnePripojenie.

 

Neprehliadnite: