Ako posielať peniaze pomocou sms správ a e-mailov

Thomas Ulej  /  05. 02. 2004, 00:00

Od novembra 2003 môžeme na slovenskom internete sledovať postupné rozširovanie sa projektu menom Paypay.sk, ktorý, nasledujúc originálnu myšlienku, sa rozhodol zľahčiť proces prevádzania peňazí za tie najrôznejšie služby využitím sms správ a e-mailu. Keďže ide na naše pomery o službu v skutku zaujímavú, rozhodli sme sa systém podrobiť malému testu.

Prvého januára 2004 slovenský internet definitívne prišiel o mikroplatby (začiatočníkom, ktorí netušia o čo ide, možno dobre poslúži tento tento "dobový" článok z roku 2001). Obe služby, ktoré umožňovali vykonávanie transakcii tohto druhu - Micropay  i MKonto - ukončenie svojho fungovania komentujú ako reálny dôsledok prijatej novely Zákona o platobnom styku, ktorá okrem iného upravuje aj vykonávanie finančných operácii na internete. "K tomuto rozhodnutiu prispieva aj nenaplnenie očakávaní ohľadne záujmu o tento typ produktu, čo je pravdepodobne spôsobené úrovňou a stupňom vývoja na trhu obchodovania s internetovým obsahom na Slovensku," píše sa na hlavnej stránke služby MicroPay.  Obe služby počas svojho fungovania nenašli širšiu užívateľskú bázu, preto ich koniec na Slovensku ani nevyvolal pobúrenie. Paradoxne tak, narozdiel od Českej republiky, mikroplatby u nás prestali byť ponúkané ešte skôr, než sa naozaj stihli udomácniť.

Systém PayPay.sk, ktorý chceme predstaviť v tomto článku, však s mikroplatbami veľa spoločného nemá, hoci na niektoré relatívne vyššie sumy by sa celkom teoreticky použiť dal. Začnime však pekne po poriadku, a to predstavením, ako vôbec tento systém funguje.

Ako funguje PayPay.sk

Systém PayPay.sk je založený na predpoklade, že existenciu e-mailovej adresy, či mobilného telefónneho čísla a zároveň ich prístupnosť tej ktorej osobe možno jednoduchým spôsobom overiť - napr. zaslaním autorizačného kódu. Ak preto niekto pošle peniaze vyplnením telefónneho čísla alebo e-mailu, a systém na to určený si túto požiadavku uchová vo svojej pamäti, v budúcnosti je pri prihlásení tohto človeka ku peniazom, schopný jednoducho overiť, či tieto peniaze patria naozaj jemu, alebo nie.

Obr.: Prúdenie peňazí v systéme PayPay

Jednoducho povedané - ak niekomu cez PayPay.sk pošlete peniaze povedzme sms správou, systém mu najskôr oznámi, že mu boli doručené peniaze, a ak nemá aktivovaný účet v PayPay, vyzve ho, aby sa v ňom zaregistroval. Pri prvom prihlásení sa mu budú peniaze doručené do jeho virtuálneho PayPay účtu.

Registrácia a podmienky používania

Registrácia ako taká je samozrejme úplne zadarmo. Pozostáva z vyplnenia základných údajov, overenia e-mailovej adresy a mobilného telefónneho čísla. Momentálne dokonca každý nový zákazník dostane od spoločnosti na začiatok 5 SK a za každú transakciu, ktorú vykoná užívateľ, ktorý sa k PayPay-u dostal cez vás (poslali ste mu peniaze, a on už po registrácii začal systém aktívne využívať), dostanete ďalšiu korunu. Zatiaľ je taktiež funkčná voľná sms brána pre všetkých zaregistrovaných, ktorá odosiela krátke správy do sieti oboch operátorov  z čísla 777.

VIAC SI PREČÍTATE NA DISK.SK!

Neprehliadnite: