V Čechách konečne oslavujú - dočkali sa paušálu!

Miloslav Sova  /  04. 02. 2004, 00:00

U našich susedov ohlásili spustenie pilotného projektu na paušálne dial-up pripojenie! Po večeroch a víkendoch môžu česi surfovať za 599 Kč. Ide o výrazný pokrok a úspech sa pripisuje aj nášmu partnerskému združeniu Internet pro všechny. Dočkajú sa podobného paušálneho produktu aj Slováci?

Klasické vytáčané připojenie sa dočkalo tiež skutočných paušálov. Zatiaľ iba intervalových (do paušálu, ktorý by zahrňoval i pripojenie v dobe špičky sa zatiaľ Telecomu moc nechce). Prvý nový paušálny tarif ohlásila spoločnost GTS. Mesačný poplatok za neobmedzené pripojenie (GTS Pohoda doma) v dobe od 19:00 do 7:00 + víkendy a sviatky vás príde na 491 Kč bez DPH, resp. 599 Kč s 22 % DPH. K tomúto poplatku je potrebné pripočítať poplatok za telefónnu linku, tedy akýkoľvek zo súčasných tarifov, okrem najlacnejšieho HOME Mini, ktorý nepodporuje voľbu operátora. Viac informácii o službe, ktorú ponúka společnost GTS nájdete v článku pána Peterku na Lupě.

Tlačová konferencia Českého Telecomu

Včera v 9:30 prebehla tlačová konferencia Českého Telecomu, na kterej verejnosti ohlásil zahájenie pilotného projektu paušalného Dial-upu. Základne podmienky sú v podstate rovnaké ako u konkurenčnej GTS, na rozdiel od GTS však Telecom ponúka hneď 3 varianty služby ktorú pomenoval Internet NaDoma. Telecom tiež na rozdiel od GTS nespúšťa hneď ostrú provádzku, ale iba pilotný projekt, do ktorého se však môžu hlásiť užívatelia z celej ČR už dnes na tejto adrese. Pilotný projekt se začína od 9.2.2004 a trvať bude 3 mesiace. Vyhodnocovanie výsledkov tejto skúšobnej prevádzky bude prebiehať kontinuálne, po celú dobu provádzky. Na rozdiel od spoločnosti GTS Telecom nepožaduje žiadný zriaďovací poplatok, na druhej strane GTS vám zriaďovací poplatok vrátí, za predpokladu, že budete túto službu platiť po dobu 6 mesiacov a v tomto období ju é nevypoviete. Ako vypadá ponuka ČTc vidíte v následujúcej tabuľke:

tabuľka

Pri prvom porovnaní cien GTS a Českého Telecomu je na prvý pohľad zrejme, že u varianty ktorú majú obe firmy spoločné (víkendy+sviatky+pracovné dni mimo špičku) ako spoločnosť GTS o dosť lacnejšie. Presnejšie povedané, za tu istú cenu ktorú ponúka GTS s DPH zoženiete u Českého Telecomu bez DPH, prepočitané na peniaze je Telecom zhruba o 130 Kč drahší. Pri volbe najlacnejšieho programu Telefon 70 s cenou 347,70 Kč s DPH vás teda najlacnejšia varianta Internet NaDoma víkend príde celkom na zhruba 834 Kč vrátane DPH.

Naviac je tu predsa časové obmedzenie, ktoré sme predpokladali už dávno a o ktorom ešte před niekoľkými mesiacmi ČTc prehlasoval, že se jedná o „neúčinné“ opatrenie. Jedná se o prerušenie pripojenia v prípade, že užívateľ viac ako 10 minút neprejeví žiadnú aktivitu alebo po 2 a pol hodinách nepretržitého pripojenia. U spoločnosti GTS je tento limit takmer dvojnásobný a vaše pripojenie bude prerušené po 4 hodinách nepretržitej prevádzky. Samozrejme je možnosť okamžitého znovupripojenia.

Na Slovensku ešte o podobnom paušále nemožno ešte uvažovať. Podrobnejšie informácie o snahách o presadenie podobného paušálu nájdete v článkoch - Paušál na internet cez dial-up? Na Slovensku ani nápad! a Flatrate dial-up na Slovensku II. – Pomôže nám aspoň regulátor?

Autor Miloslav Sova je iniciátorom Výzvy k rozšíreniu Internetu v ČR a zakladateľom občianského združenia Internet pro všechny.

Neprehliadnite: