Služba CLIR konečne zadarmo?

Ivan Kvasnica  /  22. 01. 2004, 00:00

To, čo je u našich západných susedov samozrejmosť sa na Slovensku ešte len v tomto roku zaviedlo. Služba CLIR, ktorý umožňuje, aby Vaše číslo nevidel volajúci ani ak má službu CLIP, je od nového roku zdarma u všetkých operátorov! Čo operátorov k tomuto kroku viedlo a ďalšie zaujímavé informácie sa dozviete v tomto článku.

Za službu CLIR (Calling Line Identification Restriction) sa pritom ešte nedávno platilo niekoľko stoviek korún. Väčšina z Vás si asi myslí, že dôvod, prečo naši operátori poskytujú túto službu už bezplatne je pritiahnutie zákazníkov. To je však omyl.
Dôvodom bezplatného poskytovania CLIR je Zákon o elektronických komunikáciach, v ktorom sa píše, že operátor musí uchovať v tajnosti okrem mena, priezviska a ďalších vecí aj telefónne číslo, ak má na základe požiadavky užívateľa zostať utajené. Práve túto funkciu má služba CLIR, ktorá teda musí byť podľa tohto zákona poskytovaná bezplatne.

"Spoločnosť Orange Slovensko poskytuje službu CLIR bezplatne v súlade s novelou Zákona o elektronických komunikáciach. Službu CLIR aktivuje Orange od 1.1.2004 bezplatne, pričom aktivácia služby sa nezobrazuje už ani na faktúre." povedal hovorca spoločnosti Orange Slovensko, Peter Tóth.

Od EuroTelu sme sa dozvedeli, že od 1.1.2004 je služba CLIR poskytovaná bezplatne, ale na faktúre sa účtovanie objaví, pričom v nasledujúcej sa zase táto suma odčíta, pretože ich systém automaticky pričítava poplatok k faktúre za túto službu.

Ako operátori informovali o zavedení služby CLIR zadarmo? Orange tvrdí, že verejnosť informoval prostredníctvom médií a infolinky, avšak ja osobne som v médiách nič nepostrehol. Eurotel vydal tlačovú správu, ktorá sa objavila v niektorých médiách.

Alarmujúce je, že niektorí predajcovia o nulovej cene tejto služby nemajú ani potuchy. Osobne som bol v predajni autorizovaného partnera EuroTelu v Púchove, kde ma odbili so slovami, že prečo by to malo byť zadarmo, čím v podstate porušili tento zákon. Taktiež v cenníku EuroTelu, ktorý je platný od 1.1.2004 je uvedená stále cena 350,-Sk. Nechcem moc kritizovať, ale keď si operátori platia reklamné kampane na každú 5. SMS zdarma, tak by aspoň mohli aktualizovať svoje cenníky a informovať predajcov. Preto Vám radšej odporúčam aktivovať si túto službu buď zatelefonovaním na príslušné telefónne číslo alebo na linke služieb zákazníkom podľa operátora.

Keďže sa Zákon o elektronických komunikáciach týka aj Slovak Telecomu, spýtali sme sa preto aj hovorcu Radoslava Bielku, či ST tiež ponúkajú službu podobnú CLIR, či je zdarma a kde si ju môžu zákazníci aktivovať:
"Už od roku 2001 môžu zákazníci Slovak Telecomu využívať službu umožňujúcu nezobrazovanie telefónneho čísla volajúceho. Služba CLIR je poskytovaná bezplatne. Záujemcovia o zriadenie služby CLIR si môžu službu CLIR objednať telefonicky na bezplatných telefónnych číslach 0800 123 456 a 0800 123 500, alebo prostredníctvom elektronického formulára objednávky, ktorý je uverejnený na stránke http://www.telecom.sk. Požiadavky na zriadenie služby CLIR sa môžu podávať aj osobne na ktoromkoľvek mieste predaja Slovak Telecomu."

Čo povedať na záver? Zavedenie CLIRu zadarmo určite poteší všetkých zákazníkov. Na druhej strane znepríjemní život niektorým ľuďom, ktorých bude možno otravovať, že niekedy nebudú vidieť, kto im volá. Už nám ostáva len čakať, kedy mobilní operátori zavedú zadarmo aj CLIP. :-)

Neprehliadnite: