Odhalili pirátov, ktorí sa nelegálne napájali cez chello na internet

sita  /  16. 01. 2004, 15:16

Slovenská polícia dnes urobila prielom v boji s pirátmi, ktorí sa nelegálne pripájali na internet poskytovaný najväčším operátorom káblovej televízie v Bratislave. Predpoludním v Petržalke na Budatínskej ulici urobili petržalskí policajti sedem domových prehliadok v bytoch, ktoré sa neoprávnene napojili na internet Chello. Policajti zadržali počítačovú techniku a našli dokonca aj materiál, ktorý pripomína drogy. Ten je v súčasnosti na expertíze.

Ako pre agentúru SITA povedal riaditeľ OR PZ Bratislava Štefan Božík, policajti už začali trestné stíhanie vo veci pre trestný čin podvodu a očakávajú, že v krátkej budúcnosti budú obvinení aj prví páchatelia. Na to sú však potrebné ešte viaceré znalecké posudky. "Otvorili sme dvere aj v odhaľovaní takejto trestnej činnosti," povedal Božík a dodal, že ak páchateľov obvinia, hrozí im až dvojročné väzenie.

Doteraz nebývalo zvykom, že sudcovia dávali súhlas na domové prehliadky v prípadoch nelegálneho pripájania sa na káblovú televíziu, resp. aby kompetentné orgány mohli skontrolovať, či osoba, ktorá neplatí koncesionárske poplatky, má doma televízny či rozhlasový prijímač.

"Aj tento prípad nasvedčuje tomu, že polícia sa venuje postihovaniu nových fenoménov trestnej činnosti v oblasti telekomunikačných služieb a má prostriedky a metódy na zisťovanie aj týchto foriem kriminality. Možno preto očakávať zintenzívnenie odhaľovania takejto kriminality, vrátane odhaľovania tzv. čiernych pripojení na služby káblovej televízie," povedal pre agentúru SITA za spoločnosť UPC Jaroslav Kolár.

Zdroj: agentúra SITA.

Neprehliadnite: