Interview: Sergej Michalič, hovorca SDKÚ

Peter Polakovič  /  16. 01. 2002, 18:49

Uvedomili ste si niekedy, že HODINA SURFOVANIA cez telefónnu linku v silnej prevádzke stojí viac ako je priemerná hodinová mzda?...

BIRDZ.SK: Zdajú sa Vám súčastné telekomunikačné poplatky za pripojenie do siete internet cez telefónnu linku vysoké (nízke, akurátne...)?
S. MICHALIČ, SDKÚ: Sú privysoké.

Uvedomili ste si niekedy, že HODINA SURFOVANIA cez telefónnu linku v silnej prevádzke stojí viac ako je priemerná hodinová mzda?
Aj takto sa dá ilustrovať, že pripojenie je naozaj drahé. Preto dvojnásobne roztrpčilo nedávne zrušenie lacnejšej nočnej tarify - bolo to rozhodnutie nešťastné a nezrozumiteľné.

Máte pocit, že sa súčastná vláda snaží budovať tzv. e-spoločnosť, alebo naopak svojim konaním len podporuje monopolné postavenie ST, ktoré je nezdravé pre rozvoj slovenského internetu?
ST v tomto prípade naozaj nekonajú v súlade so zámermi vlády a svojou cenovou politikou za pripojenie cez telefón idú proti programovým cieľom vlády v oblasti rozvoja e-spoločnosti. Je známe, že vládny rezort spojov vyjadril výraznú nespokojnosť a nesúhlas s rozhodnutím vedenia ST a vytvára naňho tlak - treba však rozumieť, že štát je dnes minoritným akcionárom ST.

Môže, podľa Vás, finančná politika Slovenských telekomunikácií ohroziť rozvoj slovenského internetu, alebo nebodaj zánik celého slovenského internetu?
Zánik zaiste nie, ale nepodporuje to, čo je v strategickom záujme Slovenska: rýchlejší rozvoj slovenského internetu, teda jeho dostupnosť pre čoraz väčší počet ľudí.

Hodláte urobiť Vy, alebo Vaša strana nejaké kroky, aby ste zabránili ďalšiemu zvyšovaniu cien zo strany Slovenských telekomunikácií, ak áno aké?
SDKÚ ako politická strana podporuje tie exekutívne a legislatívne rozhodnutia, ktoré vytvoria tlak na znižovanie cien. Aktuálne v tomto čase pán minister Macejko požaduje od ST, aby prehodnotili svoje rozhodnutie a ceny znížili. SDKÚ verí v silu trhu, a preto sme presvedčení, že trvalejší a efektívnejší tlak na zníženie cien prinesie až konkurencia. Konkurencia bude o necelý rok a dá sa očakávať, že vláda ešte v tomto volebnom období urobí kroky pre posilnenie konkurenčného prostredia.


Ďakujeme Sergej Michalič, hovorcovi SDKÚ za odpovede na naše otázky.

Ďakujeme serveru Birdz.sk za poskytnutie interview.

Neprehliadnite: