Podľa novej správy Ericssonu súvisí spokojnosť so životom v meste s konektivitou

Tlačový servis  /  06. 06. 2012, 00:00

Oddelenie, ktoré skúma správanie sa spotrebiteľov oslovilo obyvateľov 13 veľkomiest, v ktorých žije spolu 100 miliónov obyvateľov. Približne 40 % obyvateľov miest používa smartfóny a pri riešení bežných záležitostí sa spolieha na mobilné informácie. Pokrytie mobilnými sieťami je na štvrtom mieste v zozname životných podmienok, s ktorými sú obyvatelia miest najviac spokojní. Najväčším zdrojom frustrácie je každodenné dochádzanie, avšak mobilné informácie pomáhajú tento stres zmierňovať.

 

 

Nová správa, ktorú vypracoval výskumný tím oddelenia pre štúdium správania sa spotrebiteľov spoločnosti Ericsson (burza NASDAQ: ERIC) hodnotí aspekty spokojnosti so životom v meste. Tieto aspekty odzrkadľujú kvalitu mestského prostredia a zapojenie sa do spoločenského života.

Správa okrem iného ukazuje, že ľudia v megalopolisoch zaradili pokrytie mobilnými sieťami na štvrté najvyššie miesto v rebríčku hodnôt, s ktorými sú spokojní – popri dodávke vody a dostupnosti spoločenského vyžitia, od kaviarní po zábavné podniky. Na druhej strane zlá kvalita ovzdušia a nedostatok miest k parkovaniu môže zvyšovať nespokojnosť.

Urbanizácia je celosvetovým megatrendom. Počet obyvateľov miest každú hodinu narastie o 7500 osôb a ľudia nepochybne pociťujú stres z preľudnenia. Tiež však pozorujeme, že ľudia v mestách využívajú informačné a komunikačné technológie ako prostriedok na zmiernenie týchto pocitov a pre lepšie prežívanie mestského života,“ prehlásil Michael Björn, riaditeľ výskumného tímu oddelenia Ericssonu skúmajúceho správanie sa spotrebiteľov.

V súvislosti so životom v meste ľudia často vyzdvihovali dostupnosť reštaurácií, kaviarní, zábavných podnikov a trhov. Obyvatelia miest sú spoločensky aktívnejší a ich sociálne kruhy sú širšie ako u ľudí, z vidieckych oblastí.

Ako negatívne faktory boli spomínané davy ľudí a doprava. Prieskum zistil, že priemerná doba dochádzania v 13 veľkomestách predstavovala dve hodiny a dvadsať minút denne. Michael Björn dodáva: „Ľudia sú pokojnejší ak vedia, ako dlho ich cesta potrvá, pretože im to umožní efektívnejšie využívať čas. Smartfóny sa pri každodennom dochádzaní stávajú neoceniteľným nástrojom.“

Ak poznáme spôsoby dochádzky ľudí, môžeme vďaka tomu určiť, ktoré služby považujú za najprospešnejšie. Napríklad ľudia, ktorí dochádzajú na bicykli by uvítali aplikácie mapujúce cyklotrasy. Cestujúci hromadnou dopravou by mali úžitok z cestovných poriadkov a aplikácií pre plánovanie cesty, ktoré sú v reálnom čase aktualizované. A šoférom vozidiel by využitie satelitnej navigácie s prístupom k dopravným údajom v reálnom čase ušetrilo veľa času aj stresu,“ uzaviera Björn.

Nová správa bola uverejnená z príležitosti účasti Ericssonu na Summite Nové mestá, ktorý sa konal v Paríži.

Neprehliadnite: