ADSL - výpalné na slovenský spôsob

main  /  15. 09. 2003, 00:00

Predstavte si fiktívnu situáciu. Boli ste vo svete, nasporili ste si peniažky a rozhodli ste sa podnikať. Váš podnikateľský zámer je na základe vašich zahraničných skúseností starostlivo prepočítaný s ohľadom na vašu finančnú situáciu. Rozhodli ste sa teda otvoriť si reštauračné zariadenie... (čítajte ďaľej!)

Dnes to bude na Inet.sk trošku u o inom - zaraďujeme úvahu bežného spotrebiteľa, ktorá mi prišla na emailom. Vzhľadom na špecifické okolnosti publikovania tejto úvahy neuvádzame na žiadosť autora jeho meno.
Peter Polakovič, šéfredaktor

---

Rozvíjajme ďaľej našu fiktívnu situáciu ... máte za sebou skúsenosti z prevádzky podobných zariadení vo svete. Všade vo svete vám, ako budúcemu podnikateľovi, vychádzali v ústrety. Vo svojej domovine očakávate, keď už aj nie vrúcny, ale minimálne optimistický prístup okolia.

Pri prvých krokov však narazíte. Akékoľvek konanie chce ďalšie a ďalšie poplatky, ktoré sú premrštené a často sa vyžadujú podmienky, ktoré s vašim podnikaním majú len vzdialenú podobnosť. Naviac, po začatí podnikania vás navštivi pán (aby sme nediskriminovali, môžete si v našich reáliach predstaviť kohokoľvek), preukáže sa odznakom SBS a čuduj sa svete, aj licenciou miestneho úradu na výlučne monopolné a POVINNÉ poskytovanie služieb ochrany osôb a zariadení v meste. Vytiahne cenník služieb a vy s hrôzou zistíte, že váš podnikateľský plán je v troskách. Za umožnenie stráženia vašej firmy si vypýta toľko, čo ste doteraz investovali do zariadenia - aj keď sa jedná len o jednu stoličku pre strážnika v kúte a viac ako dve tretiny zisku povinne odvediete súkromnej SBS.

Zdá sa vám to prehnané? Avšak takto akosi sa musí človek neznalý reálií cítiť, keď sa rozhodne zaviesť si domov ADSL.

Keď sa nasťahujete do prázdneho bytu, veselo oznámite mobilom všetkým známym - Som tu! Na druhý deň začnete rozmýšlať o on-line komunikácií. Ste IN. Preto prichádza do úvahy jedine BROADBAND pripojenie. Naviac ste si vedomí, že vaše deti bez prístupu k internetovým informáciám získavajú ťažko odstrániteľný handicap, vy potrebujete pracovať pre firmu atď… . Váš poskytovateľ káblovej televízie ešte ani neuvažuje o dátovom pripojení a mikrovlnné pripojenie je vo vašej lokalite nedostupné. Ale je tu možnosť pripojiť sa metalickým vedením (v panelákoch štandardne zavedeným) cez ADSL u stále monopolného poskytovateľa hlasových služieb. Sláva!!! Zavoláte si na informácie a zistíte si podmienky. Radosť vás rýchle prejde.

"Vy ešte nemáte telefón alebo ISDN linku? Tak to si musíte objednať."
"A aký program?"
"My máme podmienku len priviesť vedenie k používateľovi, preto vám stačí aj ST Mini"
A obligátna otázka na cenu.
"999,-Sk bez DPH a následne paušálny poplatok za vedenie telefónnej linky. Keď to budete mať, objednajte si u vášho poskytovateľa ADSL pripojenie. Vyberiete si u neho nejaký program OBMEDZENIA limitu dát (ak ste si nevšimli, stále hovoríme o širokopásmovom pripojení...) a potom vám prideme zaviest ADSL linku za 3999,-Sk bez DPH. Paušálny poplatok za ADSL linku je ďalších 1099,-Sk bez DPH. Spolu teda zaplatíte: jednorázovo 3999,-Sk + DPH a potom každý mesiac 1099,-Sk." (čertík nechceného paušálu ST Mini sa v kúte stále veselo smeje)

Úbohý používateľ si teda objedná za "mizerných" 1199,-Sk telefónnu linku a keď konečne dostane nový kábel do bytu, ide si objednať ADSL. Naraz aké prekvapenie! Monopolný prevádzkovateľ "last mile" stanovil potrebu paušálu ST Standard a nie ST Mini, ako sa dozvedel pôvodne. Nasleduje ďalšia anabáza s prevodom paušálu ST Mini na ST Standard - tentoraz veľkoryso bez poplatku. Bodaj by nie, keď sa paušál za linku, ktorú nepotrebujete a v princípe nechcete, vyšplhá na 249,-Sk bez DPH (…aj vy počujete ten smiech - Ale sme vás dostali?!). Splnili ste všetky predpoklady na to, aby ste mohli vôbec požiadať o zavedenie ADSL.

Zájdete za ľubovoľným poskytovateľom dátového pripojenia a keďže do vrecka už máte dosť hlboko - veď budete platiť 1099 + 249 + DPH len za paušálne pripojenie bez prenesených dát, objednáte si nejaký malinkatý paušálik napr. 640,-Sk s možnosťou prenesenia 2GB za mesiac. Keďže ste nejaký znalec a trosky od poskytovateľa neakceptujete, ADSL modem si zoženiete sami, avšak stojí vás to ďalších 5000,-Sk. Po mesiaci vám príde prvé vyúčtovanie od monopolu, kde naraz zaplatíte paušál 1617,6,-Sk + jednorazový trest za ADSL 4798,8Sk. Celkove platíte každý mesiac viac ako 2250,-Sk a tak ospevovaný broadband sa koná vždy len prvé týždne (prvý týždeň) v mesiaci. Keď sa začnete blížiť k hranici 2GB nastane kruté šetrenie a rátanie každého preneseného bitu, pretože nadlimit sa platí - a nie málo. Len si to prerátajte - za poskytnutie kábla a umiestnenie ADSL splittera do vášho bytu zaplatíte v tomto modelovom prípade 2.5x viac než za prenesené dáta... Toto je slovenská realita broadbandu, pretože - na Slovensku je to tak!

Moja osobná skúsenosť s ADSL - mám sice iný paušál, ako som spomenul v článku, ale ostatné údaje sedia. Celkove som zaplatil za to, aby som mohol dostať ADSL do bytu: [999(telefón) + 3999(ADSL) + 416,70(Provider) + cca 4000(modem)] + DPH =11300,-Sk. Mesačne platím za linku 1617,60,-Sk + paušál pre poskytovateľa dát. A toto nie je suma prístupná pre slovenské domácnosti. Môžu si to dovoliť firmy a zopár zanietených alebo majetnejších jedincov.

Služba sama osebe doteraz pracuje veľmi dobre. Propagovaných 768kb download je zatiaľ reálnych, avšak vzhľadom na to, že k masívnej agregácie ešte nedošlo, toto nie je smerodatný údaj. Mal som zopár výpadkov, ale nie veľmi podstatných. Práca na diaľku je slušná, ovšem pre moje účely je upload 128kb nepostačujúci. Keď robím dizajn WWW stránky, naťahujem obrázky a cenníky, je to niekedy utrpenie v porovnaní s veľkou rýchlosťou downloadu. Pre manželku a deti je však browsovanie v tejto forme úplne báječné. Okrem svojej práce - dizajn WWW a vzdialená administrácia, používam ADSL na replikáciu mailov, browsovanie, sťahovanie driverov a deti na on-line hry, nejaké MP3, výmenu mailov a obrázkov s kamarátmi. Celkove prenesiem za mesiac 6-8GB dát bez toho, aby som sťahoval masívne celky (filmy, service packy apod.). Z mojej skúsenosti sa ukazuje prijateľný minimálny limit za ľudovú cenu cca 5GB. To čo poskytujú provideri - 1GB, 2GB, je doslova výsmech. Treba však povedať, že je to nutné, aby vedeli zákazníkom poskytnúť aspoň nejaký program, ktorý by bol okolo 500,-Sk s DPH. Likvidačné podmienky Slovenských telekomunikácií jednoducho nepustia.

Záver je pre mňa jednoznačný. Pokiaľ nepriškrtí regulátor Telekomunikačný úrad Slovenské telekomunikácie (to by však musel náš nestranný pán prezident aspoň raz podpísať novelu telekomunikačného zákona), domácnosti broadband mať nebudú. Je nereálne spoliehať sa na konkurenciu, pretože poslednú miľu nikto nebude budovať ešte raz a ak si ceny budú stanovovať Slovenské telekomunikácie svojvoľne, k žiadnej zmene nedôjde. Okrem toho zaujímavý trh je vždy len trh firiem a domácnosti z liberalizácie na tomto poli nebudú v krátkodobom výhľade profitovať.

Neprehliadnite: