5 vecí, ktoré je potrebné doplniť školákom po prvom polroku

Tlačový servis  /  24. 01. 2012, 00:00

Blíži sa polročné vysvedčenie, ktoré je okrem iného znamením toho, že školský rok vstupuje do svojej druhej polovice. Často sa ale v tomto období zabúda na to, že písacie potreby, zakúpené ešte v poslednom augustovom týždni, už nemusia slúžiť stopercentne. Využime teda koniec prvého polroku na to, aby sme skontrolovali, či sú deti do druhej fázy školského roka pripravené aspoň tak dobre, ako na jeho začiatku. Prinášame vám stručný prehľad toho, na čo by ste pri školákoch určite nemali zabúdať.

 

Často sa stáva, že malý školák dokáže počas prvého polroka svoje pomôcky postrácať, opotrebovať či natrvalo niekomu požičať. Preto je ukončenie prvého polroka tou správnou chvíľou na to, aby sme deťom pomôcky skontrolovali a poprípade doplnili. „Pri žiakoch navštevujúcich triedy do piateho ročníka by sa mali rodičia zamerať hlavne na ceruzky, perá a ich náhradné náplne, pretože tieto pomôcky žiaci najčastejšie využívajú. Starším žiakom navyše nesmú chýbať rysovacie potreby, ktoré používajú na hodinách matematiky,“ vysvetľuje Miroslav Kadvolt, generálny riaditeľ spoločnosti ŠEVT, ktorá je na Slovensku popredným poskytovateľom kompletného sortimentu kancelárskych potrieb. "Vieme, že školáci si potrebujú dopĺňať školské zošity najmä v januári a preto pripravujeme na prelome januára a februára mimoriadnu akciu," doplnil Kadvolt.

 

Písacie potreby

 

Bez kvalitných a funkčných písacích potrieb sa nezaobíde ani malý školák, ani poslucháč vysokej školy. Zásobu pier v peračníku svojich detí by preto mali rodičia priebežne kontrolovať a po polroku dokúpiť do nich náhradné náplne. Deti by mali mať v peračníku vždy minimálne dve funkčné perá a ku každému z nich jednu náhradnú náplň. V prípade, že investujete do nových písacích potrieb, mali by ste si vybrať písacie potreby s ergonomickou úchopovou zónou, ktorá je typická svojim trojuholníkovým tvarom v hornej časti pera. Toto zakončenie ponúka tri pravidelné plochy, vďaka čomu dokážu žiaci správne pero uchopiť. Tento typ písacích potrieb je vhodný tak ako pre pravákov, tak aj pre ľavákov.

 

Ceruzky, mikroceruzky

 

Kvôli excelentným výkonom nielen v geometrii, ale tiež na hodinách kreslenia, by sa výbava školáka rozhodne nemala zaobísť bez klasických ceruziek. V dnešnej dobe existuje niekoľko typov tvrdostí tuhy a každý z nich je vhodný na iný účel. V peračníku by mal mať preto školák zakúpené všetky, od mäkkých s číslom jeden, ktoré sú vhodné pre najmenšie deti, až po tvrdé s číslom tri, ktoré zanechávajú ostrejšiu líniu. Žiaci vyšších ročníkov by mali mať tiež mikroceruzky alebo pentelky, vrátane jedného balenia náhradných túh, ktoré využívajú pri rysovaní. Rodičia by tiež nemali zabúdať na strúhatko, ktoré školák využíva niekoľkokrát do týždňa a tým ho rýchlo otupuje.

 

Pastelky, fixky, zvýrazňovače

 

Ak už fixky alebo zvýrazňovače prestávajú písať, je potrebné zakúpiť dieťaťu nové. Fixky sa predávajú iba v sadách po 4, 6, 8, 12, 24 a viac kusov, zatiaľ čo zvýrazňovače si dokážete zakúpiť aj po jednom kuse. Pri výbere nových fixiek by mali dbať rodičia aj na ekologickú a zdravotnú stránku produktov a voliť skôr tie, ktoré sú založené na vodnej báze, tzv. water-based. Naopak, vyhýbať by sa mali výrobkom obsahujúcim zdraviu nebezpečné organické rozpúšťadla. Dobrou voľbou pre menších žiakov sú trojhranné pastelky, ktoré tak neunavujú svaly na prstoch malých detí a učia školákov správnemu držaniu písacích potrieb.

 

Poznámkové bloky, zošity a skicáre

 

Zošity, podobne ako písacie potreby, dopĺňame školákom priebežne počas celého roka. Po polroku školy by však mali rodičia určite skontrolovať, či má dieťa v zošite, poznámkových blokoch a zápisníkoch ešte nejaké voľné listy. Ak už žiakom zostáva len malý počet voľných strán, mali by rodičia zakúpiť nové pomôcky čo najskôr. Pri ich výbere je vhodné brať do úvahy materiál, z ktorého je pomôcka vyrobená a uprednostniť recyklované výrobky, vďaka ktorým sa šetria prírodné zdroje.

 

Výtvarné potreby

 

Nezabúdajte ani na to, že školopovinné deti majú až do 9. ročníka povinnú výtvarnú východu. Preto je potrebné, aby malo dieťa k dispozícii ploché a guľaté štetce, kompletnú sadu voskoviek, temperové farby, vodové farby, plastelínu, lepidlo a ďalšie pomôcky. „Po nástupe do prvej triedy majú deti pri písaní a kreslení ťažkú ruku, preto využívajú iné písacie potreby ako starší žiaci. V tzv. prípravnom období, kedy sa ruka odľahčuje, je vhodné používať písacie a kresliace potreby s mäkkých hrotom,“ spresňuje Miroslav Kadvolt. „V tomto prípade odporúčame voskovky, fixky, ale aj štetce. Tie predovšetkým u tých žiakov, ktorí pri využívaní písacích potrieb neustále tlačia na hrot pera či pastelky. Na nácvik písania a maľovania je tiež výborná stierateľná tabuľka s fixkou,“ dodal Kadvolt.

Neprehliadnite: