Slovenská doména .sk včera neexistovala

Peter Polakovič  /  03. 09. 2003, 00:00

AKTUÁLNE / Vďaka výpadku koreňového DNS včera prakticky neexistoval slovenský internet a s ňou aj celý systém registrácie domén. Výpadky sk-nic.sk sú bežné prakticky neustále, včera ale každý kto chcel pristúpiť na slovenskú webovú stránku, alebo si odoslať mail, zaznamenal problémy. Spoločnosť Euroweb, zodpovedná za správu slovenských domén, tak má za sebou vážne technické problémy a pred sebou ďaľší veľký škandál.

V priebehu včerajšieho dňa som mal neustále reakcie na neprístupnosť nášho internetového denníka, pri náhodnej návšteve nefungoval aj disk.sksanet.sk čí noveslovo.sk. Taktiež sme mali problémy s emailami - napríklad mne nebolo možné doručiť email a naopak - keď som poslal email ja, neprišli tam kam mali. Ďakujem týmto aj našim čitateľom, ktorí ma o situácii informovali aj telefonicky. 

Po istom čase sme zistili, že opísanú situáciu zapríčinil výpadok koreňového DNS servera a so slovenskou doménou padol celý registračný systém národnej domény .sk. Čo spôsobilo výpadok spoločnosť Euroweb, správca národnej domény, ešte neprezradila, podľa dostupných informácií Euroweb vykonáva analýzu situácie a informovať bude až keď sami budú mať relevantné informácie. 

DNS je systém na správu doménových mien počítačov a ich IP adries. Umožňuje preklad doménového mena na IP adresu a opačne. Pre fungovanie Internetu je DNS kľúčovou záležitosťou, ktorú zabezpečujú programy na obsluhu DNS - DNS servery.


Ďaľšie články:

Manipulácia so slovenskými doménami ohrozená
Už vyše týždňa poriadne nefunguje stránka správcu najvyššej .sk domény SK-NIC. Záujemci o registráciu alebo migráciu slovenských domén tak majú sťaženú prácu. Čo sa vlastne deje?

Prechod do nového systému je náročný
Správca domény s koncovkou SK, spoločnosť Euroweb, sa rozhodla posunúť termín deaktivácie nepremigrovaných domén o tri mesiace. V tejto súvislosti uverejňujeme odpovede na otázky, ktoré položil týždenník SLOVO Seanovi R. Bourgeoisovi, generálnemu riaditeľovi spoločnosti Euroweb Slovakia, a.s.

Migrácia domén: v nevýhode tí, čo zaplatili načas
Tí, ktorí vlastnia internetovú doménu .sk a chceli, aby im zostala v platnosti aj naďalej, museli absolvovať relatívne náročný administratívny postup. Uzatváranie rámcovvých zmlúv, technická realizácia a zaplatenie poplatku sú s najväčšou pravdepodobnosťou príčinou toho, že koncom júna bolo do nového systému prevedených len približne 18 tisíc z 50 tisíc domén s koncovkou SK.

Nový SK-NIC: Weby Slovenska sú pripravené nahradiť EuroWeb
DISK.SK / Hoci ešte pred pár týždňami téma registrácie domén silno rezonovala v povedomí slovenského používateľa internetu, dnes už o nej nepočujeme takmer nič. Jedným z dôvodov je i netrpezlivé čakanie na rozhodnutie Protimonopolného úradu SR, ktoré sa pravdepodobne stane kľúčom k vyriešeniu celého sporu.

Nový SK-NIC: Kauza registrovania domén pokračuje
DISK.SK / Keď v septembri 2002 EuroWeb predstavil nový systém registrácie domén, internetová komunita neskrývala svoju radosť z konečného uvoľnenia pravidiel, pričom samotné spoplatnenie sa považovalo za nevyhnutné pre následný vývoj v tomto sektore. Dnes je situácia diametrálne úplne odlišná.

Neprehliadnite: