Ericsson vsádza na aplikácie vo forme cloud computing

Tlačový servis  /  26. 08. 2011, 00:00

O cloud computingu sa hovorí predovšetkým v súvislosti s fungovaním firiem, využívajú ho ale aj bežní užívatelia internetu bez toho, aby o tom vedeli, vyplýva z prieskumov Ericsson ConsumerLab. Ľudia využívajú online služby pre zdieľanie svojich zážitkov, filmov či fotografií spôsobom, o ktorom pred niekoľkými rokmi nikto nepočul a dnes je celkom prirodzený.

 

“Pre užívateľov znamená cloud verejný priestor, ktorý využívajú pre zdieľanie obsahu“, hovorí Marian Bezák, prezident spoločnosti Ericsson Slovakia a dodáva: “Musia k nemu mať rýchly prístup, možnosť jednoduchého prehľadávania a nízke užívateľské náklady.“

Podobné je to pri spotrebiteľských aplikáciách, ktoré nie sú jasne vymedzené ako cloud computing, namiesto toho hovoríme o neobmedzenom prístupe na internet. Málokto vie, že cloud computing zabezpečuje tiež stály prístup k veľmi obľúbeným sociálnym sieťam, ako sú Facebook, Twitter či LinkedIn z rôznych miest a zariadení.

Možnosť stáleho pripojenia na internet spôsobuje, že spotrebitelia sú stále viac závislí na cloude. Trend naštartovala smartphonová revolúcia, ale v skutočnosti sú to práve aplikácie, ktoré dnes rozhodujú o spôsobe používania internetu. Jednoduchý prístup k sieti umožňuje zákazníkom využívať stále väčší počet aplikácií vo forme cloud computingu na riešenie každodenných úloh aj mimo zamestnania. Internetové aplikácie používajú napríklad na to, aby našli reštauráciu, zorganizovali si každodenný rodinný život, na čítanie, sledovanie filmov, správu domácich financií alebo na sledovanie športových výkonov.

Model využívania aplikácií založený na „mrakoch“ dnes predstavuje obrovskú výzvu pre operátorov. Klienti musia mať prístup na internet z akéhokoľvek miesta a kedykoľvek, musia mať zabezpečenú zodpovedajúcu kvalitu pripojenia, a to všetko za čiastku, ktorú budú ochotní zaplatiť.

Podľa odhadov firmy Ericsson bude mať v roku 2015 vďaka obľube mobilných zariadení prístup k rýchlemu internetu už 3,5 miliardy ľudí na svete. To môže operátorom v špičke spôsobovať problémy typu „úzke hrdlo”. Preto experti z Ericssonu zastávajú názor, že model postavený na cloud computingu, tj. online aplikáciách musí viesť nutne k zmenám v internetových tarifách. Pri „plochých“ tarifách, ktoré sú dnes najrozšírenejšie, operátori nezarábajú na zvýšenom dátovom toku v sieti. V budúcnosti budú musieť byť tarify pružnejšie, zohľadňovať dobu špičky alebo zvýšené požiadavky na prístup k danej aplikácii. Ericsson tento rok podpísal strategickú dohodu s firmou Akamai. Firmy majú spoločné riešenie, ktoré umožní operátorom využívať nové modely podnikania a zarábať na obľube cloud computingu.

Ericsson poskytuje nielen riešenia pre operátorov, ale tiež sám uvádza služby na princípe cloud computingu pre individuálnych klientov. Jednou z nich je služba Ericsson Money. Klienti sa zaregistrujú  na www.ericssonmoney.com, a potom môžu posielať a prijímať peniaze a tiež si vyberať hotovosť. Stačí vytvoriť mobilnú online peňaženku a získavajú bezpečný prístup k svojim peniazom prostredníctvom mobilného telefónu. Onedlho bude možné pomocou Ericsson Money tiež rýchlo a bezpečne platiť účty, nakupovať online a platiť v obchodoch.

Neprehliadnite: