V Poľsku je oproti Slovensku ADSL prístupné aj pre domácnosti

Redakcia Inet.sk  /  07. 08. 2003, 00:00

Telekomunikačný úrad SR uverejnil prvú časť dokumentu o internete v Slovenskej republike. Jeho súčasťou boli aj dokumenty Slovenských telekomunikácií, ktoré podľa Internetu pre všetkých obsahovali neaktuálne, alebo neúplné informácie. Internet pre všetkých na túto skutočnosť upozornil Slovenské telekomunikácie, ako aj Telekomunikačný úrad SR.

...aktualizácia (8.8.2003) o vyhlásenie Telekomunikačného úradu SR v závere článku...

V jednom z dokumentov Slovenských telekomunikácií (ST), v ktorom sa porovnávajú ceny vysokorýchlostného pripojenia technológiou ADSL v krajinách Vyšegrádskej štvorky (V4), podľa združenia Internet pre všetkých uvádzajú ST neaktuálne informácie. „Slovensku patrí medzi krajiny s najvyššími cenami za ADSL v Európe. Porovnanie cien od ST ale mohlo spôsobiť zdanie, že vysoké ceny za ADSL sú bežné aj v niektorých susedných krajinách Slovenska. V skutočnosti je to ale naopak. Ceny za ADSL sú v Poľsku a Maďarsku nižšie, technológia je tak prístupná aj pre domácich užívateľov,“ objasňuje Peter Polakovič, prezident združenia Internet pre všetkých.

Domáci užívateľ ADSL technológie v Poľsku zaplatí mesačný poplatok iba 1913,- Sk* - v dokumente ST sa ale uvádza, že je to 3321,- Sk. Inštalačný poplatok za ADSL v Poľsku je iba 5704,- Sk. ST ale uvádzajú inštalačné ceny okolo 9 tisíc Sk. Za 5704,- Sk pritom v Poľsku získavate do osobného vlastníctva aj modem a splitter, ďaľej 100MB priestor na serveri providera a inštalačné CD. Na Slovensku za podobnú sumu záujemcovi ADSL nainštalujú službu ST DSL, o modeme a ďaľších službách je už ale nereálne uvažovať.

Pokiaľ by sme porovnali ceny ADSL v krajinách Vyšegrádskej štvorky zistíme, že aDSL sa poskytuje za oveľa lepších podmienok v Poľsku a Maďarsku. V týchto krajinách je možné za okolo dve tisíc korún časovo neobmedzené surfovanie, samozrejmosťou je aj možnosť sťahovania neobmedzeného množstva dát. Na Slovensku je niečo také zatiaľ nereálne. „Aj napriek tomu, že cenové porovnanie ADSL v krajinách V4 mohlo odobriť cenovú politiku ST veríme, že zo strany ST išlo o neúčelovú chybu,“ zdôraznil P. Polakovič.

aktualizácia - p.Roman Vavro, hovorca TU SR, nám zaslal nasledovné vyjadrenie TU SR:

Telekomunikačný úrad SR počas prípravy materiálu "Internet v Slovenskej republike z pohľadu regulátora telekomunikačného trhu - I." oslovil niekoľko externých organizácií so žiadosťou o informácie. Jednou z oslovených organizácií boli aj Slovenské telekomunikácie, ktoré úradu v máji 2003 poskytli informácie. Vzhľadom na to, že úrad tieto informácie publikoval až v auguste a vzhľadom na rýchlosť vývoja na trhu, mohli sa informácie medzitým stať neaktuálnymi. Úrad tieto informácie po upozornení okamžite odstránil zo svojho materiálu. TU SR sa za vzniknutú situáciu ospravedlňuje a ďakuje čitateľom za pochopenie.


v článku bola použitá tlačová správa Internetu pre všetkých

súvisiace linky:

http://www.neostrada.pl/tpsa/run?n=info&p1=cennik
 
http://www.neostrada.pl/tpsa/run?n=aktualnosci_tekst&p1=9151

http://www.telekomunikacja.pl/biznes/msp/internet/dsl


Ďaľšie články:

Prečo je doležité aby existovala aj bezlimitná ponuka na ADSL
Robia si z nás ST žarty, alebo ako to s ADSL vlastne myslia?

Neprehliadnite: