Recenzia: Creative Gigaworks T40 Series II

Marek Poleč  /  06. 06. 2011, 00:00

Spoločnosť Creative predstavila ešte na jar 2007 zdanlivo nenápadné 2.0 stolové reproduktory GigaWorks T20. Veľa ľudí si ich obľúbilo najmä kvôli ich dobrej kvalite zvuku. O niekoľko mesiacov neskôr dostali T20-ky svojho väčšieho brata v podobe reproduktorov T40s. Dobrý zvuk, nízka zaobstarávania cena a neprehliadnuteľný štýl.

O pár rokov neskôr prišiel na trh nástupca v podobe T40 Series II. V porovnaní so svojimi predchodcami sú tieto reproduktory väčšie a to doslova. Výborne sa hodia ako doplnok k 24-palcovým monitorom. Hoci aj tvar reproduktorov nápadne pripomína svojich predchodcov, novinka teraz prichádza vo farebnom vyhotovení piano black. Ako je známe, lesklý povrch neuveriteľne priťahuje odtlačky prstov. Na druhej strane je takýto povrch viac výraznejší a vcelku atraktívnejší ako ten predchádzajúci. 

Ďalšiu zmenu podstúpili ovládacie prvky ktoré sú teraz rozumnejšie usporiadané. Hlavný vypínač je skombinovaným s reguláciou hlasitosti. (v predchádzajúcich modeloch bol hlavný vypínač nezmyselne umiestnený v zadnej časti reproduktorov). Hlavný vypínač má po svojom obvode efektné modré podsvietenie (v príp. že sú reproduktory zapnuté). 
 
Čo sa konektivity týka, všetky prípojné možnosti ponúka pravý reproduktor na svojej zadnej strane: RCA konektor pre druhý reproduktor, dokovací port na pripojenie rôznych Creative mp3 prehrávačov a hlavný 3,5 mm stereo jack vstup. Všetky konektory sú pozlátené a pevne prichytené tak, aby poskytovali kvalitné pripojenie na dlhé roky. Nenachádza sa tu žiadny vstup pre subwoofer čo považujeme za mínus. Ak by sa dali tieto reproduktory rozšíriť o subwoofer z produkcie Creative, razom by sa z nich stali bezkonkurenčný produkt. Ostáva záhadou prečo tak tomu nie je.

Súčasťou balenia sú aj skrutky, pomocou ktorých sa reproduktory pripevňujú na plastové stojany. Chválime ako stabilitu, tak aj celkové vyhotovenie a dobrý image reproduktorov. To čo sa nezmenilo ale ostáva zachované je dvojica stredových meničov s ich výraznou žltou farbou sklenených vlákien z ktorých sú vyrobené. V nezmenenej podobe sa tu prezentuje aj jeden výškový menič. Aj usporiadanie jednotlivých meničov ostalo zachované (výškový sa nachádza v strede). V hornej časti každého z reproduktorov si svoje miesto našiel neodmysliteľný bass reflex, ktorý teraz nemá dokonalý kruhový tvar, ale podlhovastý a zaguľatený. Ďalšou zmenou je zvýšený výkon reproduktorov z pôvodných 2×14 W na 2×16 W.

 
Zvuk ktorý poskytujú reproduktory Creative Gigaworks T40 Series II je mierne zastrený, pričom chýbajú najhlbšie basy. Dôvodom bude chýbajúci subwoofer a aj napriek relatívne veľkým rozmerom reproduktorov - ich malý objem. Ukázalo sa, že kvalita zvuku je lepšia pri vyšších hlasitostiach (nižšia citlivosť) a pri použití nekomprimovanej hudby, alebo nahrávok s vysokým dátovým tokom (FLAC). Inými slovami: Ak nakŕmite tieto reproduktory kvalitnou potravou, odmenia sa vám výborným zvukom. Pri počúvaní FM rádia, alebo nahrávok s nízkym dátovým tokom nie je ich zvuk ničím výnimočný.

Reproduktory si poradia s každým hudobným žánrom a ich zvukový prejav v žiadnom prípade neurazí. Skôr naopak, badať tu náznaky kultivovanosti zvukového prejavu. Vyzdvihnúť treba ako výnimočné stredy tak aj výšky a dobrú známku si zaslúži aj výnimočná stereo váha. Fyzikálne zákony sa však len tak ľahko obísť nedajú a absencia najhlbších basov bude u týchto reproduktorov predstavovať najväčší problém. To, že hrajú najlepšie spomedzi iných 2.0 reproduktorov je jedna vec, druhá vec je, že nehrajú dostatočne dobre na to, aby si zaslúžili najvyššiu známku.

Tieto reproduktory nepotešia uši audiofila, netreba však zabúdať na to, že ide o stolové PC reproduktory. Určené sú pre mierne náročnejšieho poslucháča, ktorý odmieta akékoľvek riešenie so subwooferom. Na druhej strane treba zvážiť systémy 2.1 so subwooferom napr. od firmy Logitech ktoré poskytujú neporovnateľne lepší hudobný zážitok. Zvuk ktorý poskytujú reproduktory Creative Gigaworks T40 Series II je však v cenovej kategórii do 100 € bezkonkurenčný.

Zdroj: creative.com

 

Neprehliadnite: