HP Compaq Presario CQ56: Veľa muziky za málo peňazí

Marek Poleč  /  18. 04. 2011, 01:35

Na pultoch predajní ako aj v internetových obchodoch sa objavil zaujímavý notebook kategórie low-end. Nesie označenie HP Compaq Presario CQ56 a prichádza s výborným pomerom výkon/cena. Boli sme zvedaví, či je za cenu okolo 300 € hodný kúpi a tak sme ho otestovali. Výsledok vo forme recenzie vám predkladáme.

HP Compaq Presario CQ56 predstavuje výkonný multimediálny notebook za poctivú cenu. Je vhodným modelom pre ľudí citlivých na financie a preto sa oň budú zaujímať najmä študenti a mladí ľudia kupujúci si svoj prvý notebook. Svoje využitie nájde aj ako domáci multimediálny stroj, či výkonný pracovný nástroj v kancelárii. Notebook nie je určený na hranie najnovších hier vo vysokých detailoch. Poďme sa spolu pozrieť na to, čo sa do takéhoto stroja za neveľkú cenu všetko zmestilo a na čom všetkom sa šetrilo.

Notebook disponuje širokouhlým displejom BrightView s uhlopriečkou 15,6 palca a rozlíšením 1366 x 768 bodov, čo je veľmi vhodný a rozšírený formát. Displej sa preto hodí najmä na multimédiá, či sledovanie filmov. Bez odrazov a reflexií sa však v tomto prípade zaobísť naozaj nedá. (Kvalitné matné displeje sú predsa len doménou drahších strojov). Použitý displej Innolux je charakteristický svojim nižším kontrastným pomerom 186:1. Takéto hodnoty sú typické skôr pre lacné kancelárske notebooky. Lesklý povrch displeja síce zlepšuje kontrast opticky, ale bledšie farby pozornému oku neuniknú. Čierna nevyzerá ako hlboká čierna, prichádza skôr s nádychom farby šedej.Lepšiu stránku notebooku predstavuje jeho hrubý výpočtový výkon, ktorý je založený na dvoj-jadrovom procesore AMD Athlon II P320 s taktom až 2,1 GHz. Aj tu sa však pohybujeme v kategórii low-end, pričom použitému procesoru od AMD výkonovo zodpovedá jedno-jadrový procesor Celeron od Intel-u. Operačná pamäť je osadená dvojicou modulov DDR3 s celkovou kapacitou 3 GB, ktorú možno celkovo rozšíriť až na 8 GB. Grafiku má na starosti integrovaný grafický čip ATI Radeon HD4250, k dispozícii je rýchly pevný disk s kapacitou 320 GB, ako aj multiformátová DVD napaľovačka s technológiou LightScribe. Perlička na záver: Za cenu iba málo prevyšujúcu 300 € získavate s týmto notebookom aj predinštalovaný OS Microsoft Windows 7 Home Premium a to hneď vo svojej 64-bitovej verzii.

Z ostatných periférií ponúka tento notebook kvalitný zvuk, mikrofón, webovú kameru ako aj BlueTooth. Nezabudlo sa na pripojenie do siete klasickým káblom s konektorom RJ-45 alebo pohodlným bezdrôtovým Wi-Fi, k dispozícii sú 3 USB porty a to je tak asi všetko. Na prednej a zadnej hrane notebooku neboli pre periférie vyčlenené žiadne vstupy ani výstupy. Chýba ako multiformátová čítačka kariet, tak aj PCMCIA slot. Silnou stránkou notebooku je jeho klávesnica, ktorá predstavuje akýsi medzistupeň medzi klasickými a zapustenými klávesnicami. Aj vďaka jej veľkým klávesom sa na nej píše veľmi pohodlne a komfortne.

Compaq predstavuje akronym pre slová "kompatibilita" a "kvalita". V duchu tradície zakladateľov značky Compaq nerobí tento stroj hanbu. Skôr naopak, prezentuje sa ako to najlepšie za čo najmenej peňazí. Nakoľko bola spoločnosť Compaq odkúpená nadnárodnou firmou HP ešte v roku 2002, môžete sa v tomto prípade spoľahnúť na kvalitu, na akú ste u značky HP zvyknutý. HP Compaq Presario CQ56 je v konečnom dôsledku ľahkým (2,5 kg) a kompaktným strojom, poskytujúcim dostačujúci výkon na každodenné potreby, či multimediálnu zábavu. Notebook je kompaktný a prenosný, disponuje dobrou klávesnicu a ergonómiou, avšak mierne horším displejom.

Zdroj: notebookcheck.net

Neprehliadnite: