Migrácia domén: v nevýhode tí, čo zaplatili načas

Michal Feik  /  16. 07. 2003, 00:00

Tí, ktorí vlastnia internetovú doménu .sk a chceli, aby im zostala v platnosti aj naďalej, museli absolvovať relatívne náročný administratívny postup. Uzatváranie rámcovvých zmlúv, technická realizácia a zaplatenie poplatku sú s najväčšou pravdepodobnosťou príčinou toho, že koncom júna bolo do nového systému prevedených len približne 18 tisíc z 50 tisíc domén s koncovkou SK.

Ak by sa spoločnosť Euroweb nerozhodla posunúť termín deaktivácie nepremigrovaných domén, všetky by 2. júla prestali fungovať. Podľa zástupcov poskytovateľov internetu a webového priestoru by tak bola odstavená polovica slovenského internetu. Nemení to však nič na veci, že zmena pravidiel nastala len týždeň pred uplynutím termínu. Argumenty v prospech posunutia termínu sú možno presvedčivé, zmena pravidiel však nastala počas hry. Otázne je, či je takýto postup z právneho hľadiska v poriadku.

Z obavy o znefunkčnenie domény nakoniec na takúto zmenu doplatili tí, ktorí si svoje povinnosti splnili načas a svoju doménu preregistrovali ešte do konca júna. Oproti tým, ktorí to z nejakých dôvodov zanedbali, tak platia minimálne tri mesiace navyše. Správca národnej domény SK, spoločnosť Euroweb, síce argumentuje, že vlastník má v novom systéme možnosť s doménou obchodovať, nič to však nemení na veci, že takýto postup je minimálne neštandardný.

Zaujímavosťou je, že posledný júlový týždeň nemali do nového systému prevedené domény niektoré významné internetové spoločnosti, ktorých stránky patria medzi najnavštevovanejšie na slovenskom internete. Ako príklad stačí spomenuť online-hry sector.sk, portál markiza.sk, SMS brána E-zones no a vôbec asi najzaujímavejšie je, že premigrovaná nebola ani jedna významná doména Slovenských telekomunikácií ako telecom.sk, telefónny zoznam zoznamst.sk, stonline.sk a pod. Ak by prestali fungovať tieto domény, znamenalo by to skutočne veľký výpadok v oblasti internetu. Otázkou však ostáva, či spomínané spoločnosti mohli mať informácie o presune termínu skôr, ako to bolo zverejnené. Inak je ťažké uveriť, že by riskovali úplné znefunkčenenie svojich stránok.

Situáciu v oblasti slovenského internetu nakoniec možno vyrieši (alebo skomplikuje) Protimonopolný úrad, kam prišli dva podnety voči spoločnosti Euroweb. Dovtedy tak vlastník domény zostáva v neistote, či budú súčasné pravidlá platiť aj po jeho rozhodnutí.

písané pre týždenník SLOVO
www.noveslovo.sk

súvisiace články:

Prechod do nového systému je náročný

Migrácia domén sa posúva o tri mesiace 

Neprehliadnite: