LG Electronics: Dravec z Južnej Kórey

Marek Poleč  /  31. 03. 2011, 00:00

Spoločnosť LG odkúpila od firmy Kodak všetky jej aktíva súvisiace s vývojom OLED panelov. Kodak týmto krokom rieši svoju nepriaznivú finančnú situáciu, k svojim technológiám si však ponecháva prístup aj naďalej.

Spoločnosť LG počas výročného valného zhromaždenia akcionárov taktiež oznámila, že má v pláne vyrobiť svoje prvé OLED televízory už v roku 2013. Už teraz začína budovať svoju novú fabriku Gen-8 AMOLED FAB v ktorej plánuje spustiť výrobu do konca roka 2011. O OLED technológii sa diskutuje už roky, nejeden z nás by mal rád OLED TV vo svojej obývačke. Problémom OLED TV bola vždy ich subtílna veľkosť a neprimerane vysoká cena. Spoločnosť LG chce tento problém vyriešiť uvedením svojho 31-palcového OLED modelu. Ten by sa mal dostať na pulty našich predajní už čoskoro.

Novinka: 32-palcový model LG

Vymoženosťou nového modelu je, že disponuje digitálnym tunerom. Video možno spustiť priamo z USB, televízor disponuje ultra tenkou obrazovkou a váži iba 1,6 kg. Problém nepredstavuje ani DivX kodek či MKV. Táto novinka je preto plnohodnotným televízorom s nízkou spotrebou a úžasným obrazom. Problémom už teda nie je ani tak veľkosť či skôr subtílnosť OLED panelov, relatívne vysoká ostáva iba cena. V predajnej sieti na Slovensku je od januára tohto roku dostupný jeden AMOLED TV. Ide o model LG 15EL9500 za 1 700 €. Cena zodpovedá tomu, že ide o absolútnu technologickú novinku a parametre jeho obrazu prekonávajú všetky súčasné technológie.


LG 15EL9500 dostupný na Slovensku

Displeje typu OLED využívajú technológiu organických diód, ktoré sami o sebe emitujú svetlo, nepotrebujú teda žiadne podsvietenie. Vďaka tomu možno dosiahnuť fantastický kontrastný pomer na úrovni až 10 000 000:1. Technológia OLED ponúka v súčasnosti najkvalitnejší obraz, pričom spoločnosť LG svoje OLED displeje ešte vylepšuje niektorými prvkami TFT. Tie potom nesú označenie AMOLED. Po uvedení AMOLED televízora s najpredávanejšou obrazovkou 32-palcov spoločnosť očakáva, že po troch rokoch bude dopyt po takýchto televízoroch väčší ako po konvenčných LCD či plazmových modeloch.

Zdroj: lg.com, oled-info.com

Neprehliadnite: