Sharp Europe a držiteľ Oscara americký herec Sean Penn predstavili v Berlíne iniciatívu „Slnko a hviezdy“

Tlačový servis  /  25. 02. 2011, 00:00

Nedostatok energie je jedným z najväčších problémov v najchudobnejších regiónoch sveta a to navzdory tomu, že v mnohých prípadoch je tam dostatok slnečného svitu. Solárna energia sa tu ponúka ako možnosť trvalého riešenia. Predsa však takmer vo všetkých takýchto krajinách chýbajú možnosti financovania inštalácií solárnych systémov.

 

Sharp preto spoločne so zakladateľmi povestnej nadácie Cinema for Peace založil iniciatívu Slnko a hviezdy („Sun and Stars initiative“), ktorá sprostredkováva energetické partnerstvo pre rozvojové krajiny, a tým poskytuje ľuďom v núdzi jednoduchý prístup k solárnej energii.

Sharp Energy Solution Europe predstavil spoločne s hollywoodskou hviezdou Seanom Pennom na galavečere nadácie Cinema for Peace v Berlíne prvý solárny projekt pre zemetrasením postihnuté Haiti. Na podporu tohto projektu budú následne vyzvané i ďalšie spoločnosti vyrábajúce tzv. čistú energiu. „Témy mieru, životného prostredia a energetiky sú navzájom prepojené. Spoločne s organizátormi z nadácie Cinema for Peace sme vyvinuli koncept, ktorý zvyšuje povedomie o neuveriteľnej chudobe, ktorou trpí mnoho ľudí v našom svete, a ktorý poskytuje priamu pomoc prostredníctvom konkrétnych akcií“, hovorí Peter Thiele, výkonný viceprezident spoločnosti Sharp Energy Solution Europe. „Sharp s potešením podporuje iniciatívu Slnko a hviezdy. Je to pre nás jedinečná príležitosť propagovať väčšie využívanie solárnej energie spoločne so známymi menami filmového priemyslu,“ pokračuje Peter Thiele.

Solárna energia pre Haiti

Využívanie fosílnych palív je pomaly na ústupe, a to nielen v priemyselne vyspelých krajinách. Prechod k obnoviteľných zdrojom energie je s ohľadom na klimatické zmeny vonkoncom nevyhnutný. Najmä v mnohých ekonomicky chudobných a krízou postihnutých krajinách by bolo využívanie solárnej energie veľmi jednoduché, pretože slnečné žiarenie tam často dosahuje vysoké hodnoty. Prvým projektom tejto iniciatívy je inštalácia solárneho systému Sharp v tábore na Haiti, ktorý je osobne riadený Seanom Pennom. Vďaka zaisteniu tohto zdroja energie tak môže riešiť akútne problémy, ako je napríklad zaistenie dodávok elektriny do nemocníc, a vytvoriť si zároveň dlhodobý zdroj príjmov.

Bohužiaľ dostatočné prostriedky na financovanie inštalácií solárnych systémov sú k dispozícii len výnimočne. A to je dôvod na vznik iniciatívy Slnko a hviezdy: tá sprostredkuje 'energetické partnerstvo' medzi spoločnosťami vyrábajúcimi solárne a ďalšie ekologické zdroje energie („Slnko“) a sponzormi takýchto projektov v krízových či rozvojových krajinách, a podporuje ich pri vytváraní obnoviteľných zdrojov energie. Tieto partnerstvá sú navrhované členmi výboru Cinema for Peace („Hviezdy“). Projekt solárnej energie pre Haiti je zamýšľaný ako priekopnícky, po ktorom by mali nasledovať ďalšie podobné projekty.


 

Neprehliadnite: