AVG Technologies – nové trendy v oblasti internetovej bezpečnosti

Tlačový servis  /  23. 02. 2011, 00:00

Spoločnosť AVG Technologies, výrobca najpopulárnejšieho voľne dostupného antivírusového softvéru na svete, sa dnes zúčastnila na konferencii Trendy v internetovej bezpečnosti v Prahe, ktorá bola zameraná na najnovší vývoj v oblasti internetovej bezpečnosti.

 

Každý týždeň zaznamenáva AVG Technologies 60 - 70 miliónov unikátnych detekcií, pričom týždenne je infikovaný počítač jedného z piatich používateľov. Laboratória AVG Threat Labs spracujú 30 - 40 tisíc nových vírusov denne, z čoho úplná väčšina (90 percent) pochádza z webových stránok celého sveta. Za pozornosť stojí, že viac ako 90 percent takto infikovaných webových stránok existuje menej ako jeden jediný deň.

Vo svojej prezentácii sa Karel Obluk, vedecký riaditeľ AVG Technologies, venoval novým trendom v oblasti internetovej bezpečnosti a novým druhom škodlivého kódu po celom svete s dôrazom na Českú republiku.

Karel Obluk, vedecký riaditeľ AVG Technologies, povedal: „Každý deň detekujú programy AVG po celom svete až 10 miliónov prístupov na infikované webové stránky. Bohužiaľ toto už aj tak obrovské číslo má rastúcu tendenciu, pretože vďaka botnetom, rozposielaniu spamu a ďalším typom nelegálnej činnosti kyberzločinci získavajú značné finančné čiastky.“

Prostredníctvom jediného botnetu kyberzločinci získajú preukázateľne až 200 000 korún denne. V ten istý deň pritom na internete existujú desiatky až stovky botnetov.

Mnoho hrozieb je pritom tak či onak spojených so sociálnymi sieťami ako je Facebook či MySpace, ktoré útočníci s obľubou využívajú na šírenie škodlivého kódu, krádeže citlivých údajov a na ďalšie formy útokov na používateľov po celom svete.

Podľa prieskumu spoločnosti AVG Technologies zameraného na správanie na sociálnych sieťach:

  • 21 % používateľov prijme pozvanie od ľudí, ktorých nepozná;

  • 52 % používateľov nechá svojich priateľov používať sociálne siete na svojom počítači;

  • 64 % klikne na odkazy zdieľané ostatnými;

  • 47 % bolo obeťou počítačovej infekcie;

  • 20 % bolo obeťou krádeže či zneužitia identity.

„Toto sú skutočné alarmujúce čísla, preto by sme mali venovať veľkú pozornosť aj zodpovedajúcemu zabezpečeniu počítačov,“ dodal Karel Obluk. „V poslednom období sa však stretávame i s neustále sa zvyšujúcim množstvom útokov zameraných na mobilné zariadenia, ako sú smartphony alebo tablety. To súvisí okrem iného s ich rastúcou obľubou a dramatickým nárastom počtu používateľov. Aj preto očakávame v tomto roku výrazný nárast v tejto oblasti počítačovej kriminality.“

 

Neprehliadnite: