iOS 4.2 prináša pre iPad češtinu a multitasking

Martin Tomšík  /  23. 11. 2010, 08:40

Avizovaný iOS 4.2 pre zariadenia od spoločnosti Apple je konečne dostupný aj oficiálne. Prináša hneď niekoľko noviniek, vývojári sa prevažne zamerali najmä na iPad. Tomu prináša nový systém multitasking, nové služby a konečne české prostredie.

iOS 4.2 je dostupný pre iPody, iPhony a iPady. Zariadenie sa spýta na jeho stiahnutie práve vtedy, keď sa pripojíte na iTunes. Zariadenia z kategórie iPod a iPhone sa dočkali len menších vylepšení, iPad zasa dostal bohatú nádielku nových funkcií.

Počeštenie prostredia pre iPad je spôsobené najmä faktom, že tento známy tablet sa na pultoch predajní v Českej republike objaví už v priebehu niekoľkých dní. Pôvodne sme sa ho mali dočkať aj my, no skorej ako začiatkom roka 2011 ho zatiaľ u nás nekúpite. 

iPad s operačným systémom iOS 4.2 prináša ako hlavnú novinku podporu multitaskingu. To znamená, že budete môcť mať spustených viac aplikácií naraz. K viac ako stovke vylepšení sa pridáva aj lepší správca súborov, aplikácie teda budete môcť zaraďovať do skupín.

Okrem toho prichádza nová hráčska sociálna sieť Game Center, aplikácia AirPlay prináša streamovanie hudby, videa a obrázkov cez WiFi do Apple TV, AirPrint umožňuje tlačenie súborov opäť cez WiFi. Tlač je možná na zariadeniach s podporou WiFi, prípadne postačí, ak máte v lokálnej sieti pripojenú a zdieľanú tlačiareň. Tlačiarne s podporou AirPrint vyrába spoločnosť HP.

Služba Find My iPhone bude dostupná na zariadeniach iPhone 4, iPadoch a iPodoch 4 bezplatne, doteraz bolo možné používateľ jej platenú verziu pod názvom MobileMe. Táto funkcia prináša pri strate zariadenia alebo jeho ukradnutí možnosť zablokovať ho na diaľku, prípadne z neho vymazať dáta.

Apple sa chváli aj svojím obchodom s aplikáciami pod názvom App Store. Ten vraj ponúka viac ako 300 000 aplikácií, 40 000 z tohto počtu má byť primárne určených pre iPad. iOS má mať po celom svete 125 miliónov užívateľov.

Spolu s novým iOS 4.2 pre mobilné zariadenia uvádza Apple pre svoj televízny set-top box operačný systém v zostave 4.1. Nejde však o náhodu, pretože ako bolo spomenuté, iPad dostal funkciu AirPlay. Apple TV 4.1 prináša ako hlavnú novinku práve túto novú funkciu.

Zdroje: engadget, mashable

Neprehliadnite: