Zoznámte sa s ASUS EEE PC T101MT

Marek Molnár  /  21. 12. 2010, 09:05

V dnešnej recenzii Vám predstavíme netbook s otočným, multidotykovým displejom.

Obsah balenia

V krabici nájdete  notebook zabalený v tenkom ochrannom obale. Samotný displej je tiež obtiahnutý fóliou. Túto je potrebné pred použitím odstrániť, takže nejde o ochranu počas práce so zariadením. Pod notebookom sa nachádza zabalená batéria a nabíjačka s odpojiteľným káblom do siete.

To je okrem manuálu všetko, takže balenie je skromné. Nenachádza sa v ňom žiadne CD. Notebook sa dodáva s OEM Windows 7.

 

Popis

Tablet na prvý pohľad pripomína akýkoľvek 10" netbook. Váhou, či rozmermi sa ani nijako neodlišuje. Snáď len displej sa zdá byť trochu hrubý. Jednotlivé tlačidlá klávesnice sú výrazne oddelené medzerami a písanie na nich je pohodlné. V strede pod klávesnicou sa nachádza touch pad.

USB konektor nájdete umiestnený prakticky na pravej hornej strane a ďalšie dva sú v zadnej časti. Hneď vedľa je koncovka RJ-45 na pripojenie ethernetového kábla.

Ďalej sa na zadnej strane nachádza klasický VGA výstup pre pripojenie externého zariadenia, napríklad projektora. HDMI výstup nemá. Posledným prvkom na zadnej strane je slot pre zámok. (nie je súčasťou balenia)

Na ľavej strane je slot pre SD kartu. Pod displejom na pravej strane je vložené dotykové pero.

Displej je možné otočiť v smere hodinových ručičiek a následne sklopiť na klávesnicu. Práve s touto vlastnosťou mal prvý testovací kus problém, keďže akémukoľvek pohybu sa spieral. Toto je možné pripísať na vrub nevydarenému kusu, keďže tento bol z uvedeného dôvodu reklamovaný a následne bez okolkov vymenený.

Prvé spustenie

Po vložení batérie sa stlačením power tlačidla spustí inicializačný proces, v ktorom sa prvý krát OS spustí a užívateľ si môže nastaviť heslo a podobne. Nie je to rýchly proces a trvá cca 15 min. Následne je užívateľ vyzvaný na kalibráciu displeja pomocou dotykového pera.

 

Displej a práca s tabletom

Najväčším lákadlom tohoto modelu je samozrejme multidotykový displej. Popíšme si ho teda podrobnejšie.

Podľa údajov výrobcu disponuje displej citlivosťou na 256 úrovní tlaku. Reaguje podľa toho, či máte nastavené použitie pre stylus alebo pre prsty.

V dolnej lište OS sa nachádza program, pomocou ktorého toto nastavenie riadite na jeden dotyk. Zdalo by sa teda, že displej bude mať vynikajúcu citlivosť, a presnosť. Ak ste však zhýčkaný vynikajúcou odozvou iPhonu alebo iPadu, budete sklamaný.

Neevidovali sme citeľnú zmenu medzi nastavením na stylus a na prst. Deklarovaným rozdielom týchto nastavení je aj ignorovanie zápästia položenom pri písaní na displeji. Táto časť fungovala bezchybne.

Najväčší kameň úrazu dvoch testovacích kusov, bola nenakalibrovateľnosť displeja ako celku. Na oboch testovaných kusoch sa nám stalo, že na displeji sa nachádzali kruhové oblasti, kde sa dotyk interpretoval až o 4 mm vľavo od miesta dotyku. Ak ste sa teda potrebovali trafiť napr. do checkboxu, museli ste kliknúť trochu napravo.

Reakcie operačného systému na dotyk taktiež neboli okamžité, čo síce nejde na vrub displeja, ale zariadenia ako celku. Pri písaní poznámok zariadenie vynechávalo. Toto bolo zrejme aj dôvodom, prečo v reklamnom videu nie je skutočné video s použitím zariadenia, ale akási animácia v ktorej funguje všetko okamžite po dotyku.

Je to škoda, keďže práve multidotykový displej je pridanou hodnotou, ktorú mnohí uvítajú.

Multitouch pri zväčšovaní a zmenšovaní fotiek fungoval korektne.

Výdrž batérie

Je obvyklé, že výrobcovia udávajú výdrž v laboratórnych podmienkach a teda v reálnom svete sa dá ťažko dosiahnuť.

K  hodnote udávanej výrobcom, teda 6,5 hodiny, sme sa však ani nepriblížili. Na oficiálnej stránke sa síce píše, že skutočná výdrž je závislá na konkrétnom použití a konfigurácii, ale nám sa podarilo dosiahnuť maximálne 2 hodiny a 52 minút (bez wifi). Je nutno priznať, že išlo o test nového kusu. (prvé nabíjacie cykly nedosahujú maximálnu kapacitu). Rapídny nárast kapacity na dvojnásobok však nie je možné predpokladať.

 

Technické parametre

Procesor:
Intel Atom N450 s frekvenciou 1,66 GHz
512 KB L2 Cache
667 MHz FSB
1 jadro, 2 thready
Max TDP: 5,5 W

Operačná pamäť:
2 GB DDR2 667 MHz

Displej:
10,1 "TFT LCD s LED podsvietením, dotykový
Rozlíšenie: 1024 x 600 bodov

Pevný disk:
320 GB 5400 RPM

Optická mechanika:
Bez mechaniky

Grafická karta:
Intel Graphics Media Accelerator 3150 so zdieľanou pamäťou

Multimédia:
Realtek High Definition Audio
Vstavané stereofónne reproduktory
Vstavaná digitálna kamera 0,3 megapixelu
Vstavaný mikrofón

Komunikácia:
Sieťová karta 10/100 Mbit/s
WiFi 802.11 b/g
Bluetooth

Rozhranie:
1x VGA
3x USB 2.0
1x Sluchátka
1x Mikrofón
1x RJ-45
1x Čítačka kariet (SD, SDHC, MMC)

Napájanie:
Li-Ion batéria
Predpokladaná výdrž až 6,5 hodiny

Operačný systém:
Microsoft Windows 7 Home Premium

Rozmery:
264 x 181 x 31 mm

Hmotnosť:
1,3 kg

Záver

ASUS EEE PC T101MT je bezpochyby zaujímavé zariadenie, ktoré si nájde svoju cieľovú skupinu.

Kúpe notebooku by malo predchádzať zodpovedanie otázok, na čo ho potrebujeme a čo od neho očakávame. Za sumu, ktorú si momentálne obchodníci za toto zariadenie pýtajú, je možné zadovážiť si notebook s  lepšími parametrami, ak samozrejme oželiete multidotykový displej.

Windows tablet tiež nie je ešte podľa nášho názoru dokonale prispôsobený operačný systém na dotykové ovládanie.

Tento tablet by sme však odporučili nenáročným ako univerzálne multimediálne zariadenie do domácnosti.

d3agle

Neprehliadnite: