Konvertovanie videa, vkladanie titulkov a veľa ďalšieho úplne zdarma

Roman Šedivý  /  02. 11. 2010, 00:00

Potrebujete vložiť titulky do videa, potrebujete jednoducho skonvertovať video pre vašu televíziu alebo mobilné zariadenie? Predstavujeme Vám voľne šíriteľný program od vývojárov Winnydows nesúci názov XviD4PSP 5.0.

V dobe mobilných technológií, kedy nemálo ľudí chce mať vo svojich zariadeniach možnosť prehrávať množstvo multimediálnych súborov sú nástroje na konvertovanie tým najdôležitejším. Taktiež je tento druh softvéru veľmi dôležitý aj pre domácnosti, v ktorých sa čoraz častejšie vyskytujú rôzne Openboxy, DVD prehrávače, TV prijímače s USB vstupmi a iné rôzne multimediálne prehrávače.

Ako napovedá názov, program bol určený pre konvertovanie videa do zariadení Playstation Portable, no dnes toho zvládne omnoho viac. Môže sa pochváliť množstvom podporovaných video formátov, bohatými možnosťami konfigurácie videa, vkladaním titulkov priamo do videa a ďalšími funkciami, ktoré si o chvíľku predstavíme.

Program sám o sebe nedisponuje slovenským jazykom, ale môžete si stiahnuť slovenčinu pre lepšie orientovanie v programe. Tá bola vytvorená špeciálne pre čitateľov denníka Inet.sk.

 

Vstupné formáty videa: AVI, DIVX, ASF, MPG, MPE, MPEG, VOB, TS, M2P, D2V, MOV, QT, 3GP, HDMOV, RM, RAM, RMVB, RPX, SMI, SMIL, MKV, OGM, WMV, DVR-MS, PMP, FLV
 

Výstupné formáty videa: PMP, AVC, MP4 PSP 2.80, MP4 PSP 480, MP4 iPod, MP4 iPod 640, MP4 PS3, MP4, AVI, AVI DV PAL, AVI DV NTSC, MPG, MPEG-2 PAL, MPEG-2 NTSC, FLV

 


Práca s programom je jednoduchá. V prvom rade je potrebne otvoriť video súbor, načo nám slúži vľavo hore umiestnené tlačidlo Otvoriť.

Po otvorení video súboru si zvolíme výstupný formát. Veľkou výhodou je množstvo prednastavených výstupných formátov, napríklad pre mobilné telefóny alebo pre hracie konzoly, mp4 prehrávače a dokonca aj pre Apple TV.  Ďalej už iba poprípade zmeníme video a audio kódek, taktiež môžeme použiť funkciu zaostrenia videa alebo upraviť jas a kontrast. Tlačidlom „E“ editujeme  nastavenia daných položiek.


Nastavenie rozlíšenia videa nájdeme v ponuke Video položka Rozlíšenie a pomer strán videa.  Pri výstupnom rozlíšení stačí nastaviť jednu hodnotu, druhá sa automaticky prepočíta podľa položky Výstupný pomer strán. V prípade zmeny výstupného pomeru strán odporúčam nastaviť Orezanie obrazu z Disabled na Black (pri hodnote SAR a Disabled sa obraz deformuje).

Pridanie titulkov priamo do videa. V ponuke klikneme na položku Titulky a zvolíme možnosť Pridať.


Keď máme všetko ohľadom videa nastavené môžeme spustiť samotné konvertovanie tlačidlom Skonvertovať alebo môžeme video zaradiť do zoznamu stlačením tlačidla uložiť. Vyberieme, kde sa má súbor uložiť a vložíme ďalšie video, to následne tiež zaradíme do zoznamu tlačidlom uložiť. Táto možnosť je vhodná, keď chceme skonvertovať viac videí. Jednoducho si ich všetky popridávame do zoznamu a potom následne všetky naraz skonvertujeme tlačidlom Skonvertovať.
  
 Zhodnotenie

Plusy:   Jednoduchosť ovládania, podpora veľkého množstva video formátov, preddefinované výstupné formáty, vloženie titulkov do videa, extrahovanie zvukovej stopy, vloženie inej zvukovej stopy do videa

Mínusy: Nižšia rýchlosť konvertovania oproti konkurencii, absencia nastavenia oneskorenia titulkov  

Programátori z Winnydows odviedli dobrú prácu, práca s aplikáciou je jednoduchá a pritom program je na vysokej úrovni konfigurovateľnosti a kvality konvertovania. Na dnešnom trhu softvéru nájdeme aj lepšie nástroje na konvertovanie videa, ale rozhodne nie zdarma a s user-friendly ovládaním.

Neprehliadnite: